Yeni 1,3-diaza-2,4,5-triborolin türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of new 1,3-diaza-2,4,5-triboroline derivatives and characterization
- Tez No: 426821
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Borolinler, bor atomu içeren halkalı bileşiklerdir. Bu çalışmada kullanacağımız borolin türevleri, siklopentadienil halkası ile izoelektronik olup bu iki yapı aromatiktir. Tez kapsamında literatürde daha önce çalışılmamış 1,3,2,4,5-diazatriborolin türevlerinin sentezi ve spektroskopik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Organobor bileşiklerin sentezi havaya ve neme kapalı ortamda Schlenk tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Koruyucu gaz olarak argon gazı kullanılmıştır. Cam malzemeler kullanılmadan önce yüksek vakum sistemi ile (sıvı azot soğutmalı) vakum pompasına bağlanıp balonlardaki hava ve nem ısıtılarak uzaklaştırılmıştır. Soğuduktan sonra argon gazı ile doldurularak kullanılmıştır. Tez kapsamında beş üyeli heterohalkalı bor bileşikleri ve türevleri ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Borolines contain boron rings. Boroline derivate is isoelectronic with siclopentane ring and it is aromatic each other.Synthesis of 1,3,2,4,5-diazatriborol derivatives previously not studied in the literature and the spectroscopic characterization was performed.The synthesis of organoboron compounds was conducted in airless and moisture freeatmosphere. All experimental works were performed by using Schlenk techniques under argon atmosphere. Five- membered heterocycle boron compounds and derivatives have been studied in the thesis.