Ege bölgesinde yetişen Tricholoma (Fr.) staude türlerinin belirlenmesi
Determination of Tricholoma (Fr.) staude taxa in Aegean region
- Tez No: 426830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde yetişen Tricholoma (Fr.) Staude türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2013 – 2015 yılları arasında araştırma bölgesindeki ormanlık alanlardan Tricholoma örnekleri toplanmıştır. Arazi koşullarında, örneklerin makroskobik ve ekolojik özellikleri belirlenerek laboratuvar ortamına taşınmıştır. Laboratuvar ortamına taşınan örneklerin mikroskobik özellikleri belirlenmiş ve daha sonra, makroskobik, mikroskobik ve ekolojik özellikleri irdelenerek teşhis edilmiştir. Ayrıca, teşhisi yapılan örnekler arasında taksonomik olarak problemli olduğu düşünülen taksonlar seçilerek ITS sekansları izole edilip incelenmiş ve cins içindeki taksonomik problemlere çözüm aranmıştır. Elde edilen fenotipik ve moleküler verilere göre, araştırma bölgesinde 32 taksonun yetiştiği belirlenmiştir. Bu taksonlardan, T. bonii, T. filamentosum, T. frondosae, T. joachimii, T. quercetorum, T. rufenum, T. sudum ve T.ulvinenii ülkemiz için yeni kayıt olarak rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine of Tricholoma (Fr.) Staude taxa, growing in Aegeon Region. In this context, Tricholoma specimens were collected from forest area of the study between 2013 and 2015. Macroscopic and ecologic features of specimens were determined in the field and they were taken to the laboratory with suitable conditions. Microscopic features of the specimens were determined in the laboratory and then, specimens were identified by using macroscopic, microscopic and ecologic features. Additionally, taxonomically problematical specimens were choosen and it has been tried to solve the taxonomical problems by isolating ITS gene sequences. According to phenotipic and molecular data, 32 taxa were identified in the study area. Among these taxa, T. bonii, T. filamentosum, T. frondosae, T. joachimii, T. quercetorum, T. rufenum, T. sudum and T.ulvinenii were reported the first time as new records for Turkey.