Tonsillektomi operasyonu yapılan çocuklarda ballı sütün kanama ağrı ve yara iyileşmesine etkisi
The effect of milk with honey in children undergoing tonsillectomy on bleeding, pain and wound healing
- Tez No: 426896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tonsillektomi operasyonu yapılan çocuklara uygulanan ballı sütün kanama, ağrı ve yara iyileşmesine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Kontrol gruplu deneysel olan araştırma, bir devlet hastanesinin Kulak Burun Boğaz Klinik ve Polikliniği'nde, Haziran 2013-Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tonsillektomi operasyonu yapılan, yatarak ve poliklinikte ayaktan tedavi alan ve girişim süresince çalışma dışında ailesi tarafından ballı süt verilmeyen 6-17 yaş grubu çocuklar (S=68 ) ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında, bir soru formu, Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği ve Yara İyileşmesini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistikleri, yüzdelik dağılımlar, ortalama, ki-kare, varyans ve korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, etik ilkelere uyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the effect of milk with honey in children undergoing tonsillectomy on bleeding, pain and wound healing. Material and Method: The experimental study was conducted out ear, nose and throat clinic and outpatient clinic in a public hospital between June 2013-September 2015. In the study, it were studied with children undergoing tonsillectomy who are 6-17 years of age (N= 68), receive inpatient and outpatient treatment clinic, during trial, outside the study, not given honey milk by family. The all of the universe was included in the study. The standardized natural flower honey was applied to children in the experimental group after tonsillectomy, every day, in addition to the standard diet in clinical routine. The children were assigned randomly the experimental and control groups according to the operation sequence. In collecting the data, a questionnaire, Facial Expressions Rating Scale, the Scale for Assessment of Wound Healing and Visual Analog Scale was used. The data obtained were analyzed by percentage distributions, means, chi-square test, variance analysis, and correlation analysis. In the study, it was depended on ethical principles.