Kronik periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi ile ozon uygulamasının klinik periodontal parametreler ve inflamatuar belirteç seviyelerine etkileri
Effects of ozone threapy with nonsurgical periodontal treatment on clinical parameters and inflammatory cytokines in chronic periodontitis patients
- Tez No: 426897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN DİLSİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Medikal ozon tedavisi, periodontal cepteki patojenleri elimine ettiği ve yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalıklı bireylerde ozon tedavisinin hem klinik, hem de biyokimyasal olarak etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve Kronik Periodontitisli (KP) 50 birey, Başlangıç Periodontal Tedavi (BPT)'ye ilaveten gaz ozon tedavisi uygulananlar Test grubuna, tek başına BPT uygulananlar Kontrol grubuna eşit sayıda olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Periodontal tedaviye başlamadan önce ve 8 hafta sonra hastalardan Dişeti Oluğu Sıvısı (DOS) ve kan serum örnekleri alınmış, tüm bireylerden Gingival İndeks (Gİ), Plak İndeksi (Pİ), Sondalamada Kanama (SK), Sondalamada Cep Derinliği (SCD) ve Klinik Ataçman Seviyesi (KAS)'i içeren klinik periodontal ölçümler elde edilmiştir. Test ve kontrol grubuna BPT yapılmış, test grubuna ilaveten gaz ozon tedavisi uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası, DOS ve serum örneklerinde TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10 ve MMP-9 değerleri ELİSA metoduyla saptanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been known that medical ozone therapy eliminated pathogens in periodontal pocket and accelerated wound healing. The objective of this study is to evaluate of ozon therapy on both clinical and biochemical effects in periodontally patients. Material Methods: Two groups of patients were investigated in this study; a population of patients were systemically healthy and also 50 patients with chronic periodontitis. They were randomized equally to two groups; control group only treated with Initial Periodontal Therapy (IPT), test group treated with IPT an adjunct to gasesos ozone therapy. Gingival Crevicular Fluid (GCF) and serum samples were collected from patients before periodontal therapy and after 8 weeks, Gingival Index (GI), Plaque Index (PI), percentage of Bleeding on Probing (BOP%), Probing Pocket Deepth (PPD) and Clinical Attachment Level (CAL) included clinical periodontal measurements were obtained from all patients. IPT applied to the test and control groups, in addition, ozone therapy was applied to the test group. Before and after treatment, in GCF and serum samples levels of TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10 and MMP-9 were determined by ELISA method and evaluated statistically.