Kronik alkoliklerde kişilik özellikleri ve demografik veriler
  1. Tez No: 42690
  2. Yazar: ŞENBARK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Kronik alkolizimde belirgin kişilik özelliklerinin olup olmadığının araştırıldığı bu araştırma Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Psikiyarti kliniğine baş vurarak DSM - III- R- tanıkriterlerine göre kronik alkolizm tanısı almış olan 1 1 0 erkek alkolik üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kronik alkoliklerin kişilik özelliklerini belirlemek için Cornell Index kişilik envanteri uygulanmıştır. Bulgular bazı kişilik özeUiHerinin kronik alkolizme daha yatkın olduğunu göstermiştir. Anti sosyal, depresif ve anksiyeteli kişilerde kronik alkolizmin daha sık görüldüğü, ayrıca eğitim düzeyi düşük olanların yüksek olanlara göre daha fazla alkolik olma riski taşıdıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This research investigates whether chronical alcoholizm has definite personality characteristics. It was realized on 1 10 male alcoholic who applied to the psychiatry Clinici of the Research Hospital attached to the Faculty of Medicine of Atatürk University. All of our subjects hada shronic alcoholism diagnosis acording to DSM IH - R criteria Cornell Index personality inventory was implemented in order to determine the personality characteristics of chronic alcoholics. Our findings show that some personality characteristics are more inclined to chronic alcoholism. Chronic alcoholism is observed more often on antisocial and depressive persons with anxiety. Furthermore, it is recognized that persons with lower education levels bear more risk to be an alcoholic tahan those with higher education levels.