İbn Rüşd'de din-felsefe ilişkisinin epistemolojik yönü
- Tez No: 42689
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VI ÖZET Din-Felsefe ilişkisi, çeşitli filozof ve kelâmcılar tarafın dan yüzyıllardan beri tartışılmaktadır. İbn Rüşd İbn Rüşd'ün görüşleri ise bu problemin çözümünde yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bir filozof olarak İbn Rüşd, problemi Kur'an ve sünnet açısından çözmeye çalışmış ve buna bağlı olarak bilim ve aklın gerekliliği konusunda Kur 'an 'dan deliller getirmiş, buradan hare ketle felsefenin önemini ortaya koymuştur. Akıl ve vahiy açısın dan insanların farklı anlayışlarda bulunduğunu açıkladıktan son ra, Kur'an'ın bir zahiri birde bâtınî yönü bulunduğunu ifade et mekte ve buradan te'vil konusuna geçmektedir. Te'vilin sıradan bir faaliyet olmadığım, belli kuralları bulunduğunu, herkesin te'vil yapamayacağım bildirmekte ve halka açıklanacak konularla bilginlere açıklanacak konuların farklı olduğunu ortaya koyarak akıl ile vahiy arasındaki ilişkiyi belirtmektedir. Din felsefesinde merkezi bir problem olan Allah'ın varlığı ve delilleri konusunda İbn Rüşd, bu delillerin bütün insanların anlayabileceği kadar basit ve açık olduğu görüşündedir. Bunun için etrafımızdaki varlıklara ibretle bakmak; onlarda Allah'ın inayetini.insanlar için yaratılmış olduğunu görmek için yeterlidir. İbn Rüşd, Aristo'nun en büyük sarihidir; öyleki ortaçağ Aristo'yu onun şerhleriyle tanımıştır. Onun için İbn Rüşd yüz yıllardan beri batı dünyasında Averroes diye tanınır. Bir felsefi ekol olarak Averroism ise bir çok batı filozofunu tesiri altına al mıştır. Öyleki, bu tesirin önüne geçebilmek için bazı düşünürler ateşe atılıp yakılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The relationship between religion and philosophy has been discussed by various philosophers and theologs for centuries. In the solution of this problem, Ibn Ruşd's ideas have brought out a new point of view. As a philosopher, Ibn Ruşd tried to solve the problem as to Koran and sunna and regarding This, brought out proofs from Koran as for the necessity of science and wise, Thus, emphasized the importance of philosophy. After he expllained that the human beings had different understanding as to wise and message, and stated that Koran had both external and internal way, and then moved on comment part. He informed that comment wasn't an ordinary activity, had certain rules, and everybody shouldn't comment on this issue. The subject that should be explained to the public is different from taht to the scholars, and he emphasized the relationship betxeeen wice and message. On to the existence and the proofs of God, a main problem in Religion philosophy, Ibn Ruşd has the opinion that these proofs are so easy that all human beings can understand. So, to observe all livings an nonlivings examplanty is enough to see, that everything was created for human and everthing is God's kindness. Ibn Ruşd, is the greatest explanatory of Aristo, that is, Medieval Europa got to know Aristo by his explanings. For this reason, Ibn Ruşd has known as Averroes in Western World for centuries. Averroism, as a philosophy echol, has influenced a lot of western philosohers, that is, to prevent this influece, some philosophers were fired to death.