Acil servise başvuran multitravma hastalarının klinik özellikleri ve maliyetlerinin incelenmesi
The evaluati̇on of cli̇ni̇cal features and costs of multi̇trauma pati̇ents admi̇ni̇stered to emergency room
- Tez No: 427006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Travma genç ve üretken nüfustaki kayıpların en önemli nedenidir. Buna bağlı ölümlerin ve sakatlıkların azaltılması için ciddi bir şekilde yaralanmış kişinin tedavisi yaralanmanın hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve hayatı tehdit eden durumların ortaya konmasını gerektirir. Travmaya bağlı ölümlerin azaltılmasında hastane öncesi ve hastane travma organizasyonunun geliştirilmesi yanında halk eğitimi ve koruyucu önlemlerin uygulanmasının önemli bir yer tuttuğu bilinmelidir. Acil servisler sağlık sisteminin önemli bir bileşenidir ve hizmet kalitesinde azalma olmadan maliyetler kontrol edilmelidir. Acil servisimize başvuran multitravmalı hastaların maliyetlerini ve maliyetlere etki eden klinik özellikleri inceleyerek ülkemizdeki bu konudaki verilere katkıda bulunmayı amaçladık. Yöntem: Araştırmada Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 01.01.2014-31.12.2014 tarihleri arasında başvuran multitravma hastalarının dosyaları geriye dönük tarandı. Hastaların demografik özellikleri ve maliyetleri incelendi. Bulgular: çalışmamıza dahil ettiğimiz 244 hastanın 171(%70,1) erkek, 73 (%29,9) kadın en sık başvuru saatleri 08:00-15:59 (%43,9).en sık travma sebebi trafik kazalarıdır. Hastaların 135( %55,3) tanesi taburcu edilmiş, 104 (42,6) tanesine yatış verilmiş, 5(%2) tanesi de acil serviste hayatını kaybetmiştir. Ortalama kişi başı maliyet 440,5± 185,2 TL.65 yaş üstü kişi başı maliyet 529,1±292,3 TL. yatış yapılan ve travma skoru 16 üstünde olan hastaların sırasıyla toplam maliyetleri 531,2± 196,5 TL. ve 522± 213,7 TL'dir. Sonuç: Çalışmamızın sonucu olarak multitravma hastalarının acil servisteki maliyetini belirleyen etmenlerin yapılan tetkikler ve acil servisteki kalış süresine paralel olarak uzayan tedaviler olduğu görünmektedir. Travma hastasında maliyetleri kontrol etmenin öncelikli yolunun koruyucu önlem ve eğitim olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Trauma is the most important cause of deathes in young and reproductive population. To reduce the death toll and disablements coused by trauma, in severely injured patients it's necessary to evalute the injury rapidly and to detect the life-threathing situation immediately .It's important to know in reducement of deaths coused by trauma; development of pre-hospital and hospital trauma organisation, public education and applying preservative precautions take place.Emergency rooms are important components of health system and the costs should be controlled without any decline in the service quality. We tried to contribute the data in our country on this matter by investigating the multitrauma patients clinical features and their effect on the treatment costs. MethodIn our study We retrospectifly analyzed the multitrauma patients who administered to Pamukkale Univercity Medical Faculty Emergency Room between 01.01.2014-31.12.2014.Patients demographics and treatment cost were examined. Findings: 244 patients were included to our study. There were 171 (70,1%) male, 73(29,9%) female. Most frequent administration time was between 08.00-15.59 a.m.(43,9%)Traffic accidents were the most frequent cause of the trauma. 135 (55,3%)patients were discharged, 104 (42,6%) patients were hospitalized and 5 (2%) patients died in the emergency room. Mean cost per patient is 440,5+/- 185,2 TL. For the patients who were older than 65 years mean cost 529,1+/- 292,3TL. For the patients who were hospitalized and had trauma score above 16 total amount 531,2 +/- 196,5 ve 522+/- 213,7 TL. Conclusion In conclusion to our study the factors that effect the costs in the emergency room are tests and prolonged treatments due to prolonged emergency room stay. We might suggest that to control the costs of trauma patient it is prior to take preservative precautions and education. 1. GİRİŞ ve AMAÇ