Yenidoğanda hiperbilirubineminin serebral kan akımına etkisi
The effect of hyperbilirubinemia on cerebral blood flow in newborn
  1. Tez No: 427064
  2. Yazar: GÜLŞAH GEDİKLİ TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İndirekt hiperbilirubinemi yenidoğan sarılığı olarak da adlandırılır ve tedavisiz ağır seyirli olgularda en ciddi komplikasyon, bilirubinin kan beyin bariyerini geçerek nörotoksisiteye ve kernikterusa neden olmasıdır. Bilirubinin hangi seviyede nörotoksisite oluşturduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bilirubin seviyesi ile birlikte serebral kan akımının değişiklik gösterdiğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Yeni gelişmeler sayesinde, yenidoğanda intrakranial hemodinaminin değerlendirilmesinde Doppler inceleme rutinde kullanılabilen bir görüntüleme yöntemi haline gelmiştir. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım servisinde indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle takipli yenidoğanlar ile indirekt hiperbilirubinemi bulunmayan yenidoğanlarda doppler inceleme ile elde edilmiş serebral kan akım özellikleri karşılaştırılmıştır. Serebral kan akımını değerlendirmede internal karotis arter ve orta serebral arterlerde pik sistolik hız, rezitif indeks, pulsatilite indeksi, çap ve total debi parametrelerine bakılmış ve her iki grup arasında anlamlı farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak yenidoğanlarda yüksek bilirubin seviyesinin neden olduğu oksidatif stresten korunmak için serebral otoregülasyonun serebral kan akımını azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unconjugated hyperbilirubinemia is also termed neonatal jaundice and the most undesirable complication in untreated severe cases is that the bilirubin crossing the blood brain barrier leading to neurotoxicity and kernicterus. Bilirubin level that leads to neurotoxicity is uncertain. There are studies which indicates that cerebral blood flow changes with bilirubin level. Together with new advances, Doppler ultrasound has become a routine imaging modality on evaluating intracranial hemodynamics in newborns. In our study we compared cerebral blood flow features which obtained by doppler examination in newborns that had unconjugated hyperbilirubinemia and newborns that did not have unconjugated hyperbilirubinemia in newborn intensive care unit. Peak systolic velocities (PSV), resistive indexes (RI), pulsatility indexes (PI), diameters and volume flows of internal carotid and middle cerebral arteries were measured for evaluating cerebral blood flow and we investigated if there was a significant difference between two groups' values. We concluded that cerebral autoregulation decreased cerebral blood flow in order to protect neonatal brain from oxidative stress caused by high bilirubin levels.