Hipertiroidili hastalarda serum sclerostin düzeyleri ve kemik metabolizması belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum sclerostin levels and bone metabolism markers in patients with hyperthyroidism
  1. Tez No: 427063
  2. Yazar: İLKER SARITEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFDEN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hipertiroidizmde artmış tiroid hormonları kemik döngüsünü uyarır ve sonuçta kemikte ciddi mineral kaybı meydana gelir. Sklerostin, osteositler tarafından üretilen ve Wnt sinyal yolunu inhibe eden SOST geni ürünü bir glikoproteindir. Sklerostinin kemik oluşumunu inhibe ettiği, sklerostin eksikliğinin ise yüksek kemik kütlesi ile giden hastalıklara neden olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda hipertiroidizm hastalarında tiroid hormonları ve sklerostin arasındaki ilişkiyi, sklerostinin serum düzeylerini ve sklerostinin kemik metabolizmasının biyokimyasal belirteçleri ile olan ilişkisini araştırdık. Çalışmaya yeni tanı almış 24 hipertiroidizmli hasta ve 24 gönüllü sağlıklı birey dahil edildi. Serum TSH, sT3, sT4, sklerostin, kemik alkalen fosfataz (kALP), osteokalsin ve idrar deoksipiridinolin (DPD) ve hidroksiprolin düzeylerinin araştırılması amacıyla venöz kan ve 24 saatlik idrar örnekleri alındı. Hipertiroidizm grubunda serum sklerostin düzeylerinde [5.97 (2.59-34.74) ng/ml ] kontrol grubuna [7.00 (2-32) ng/ml ] göre anlamlı bir farklılık yoktu (p=0.452).
Özet (Çeviri)
İncreased thyroid hormones in hyperthyroidism, stimulate bone turnover and result in serious loss of the mineral occurs. Sclerostin is a SOST gene product glycoprotein produced by osteocytes and which inhibit the Wnt pathway. In recently studies shown that sclerostin inhibit bone formation and sclerostin loss caused diseases with high bone mass. In our study, we investigated the relationship between serum levels of sclerostin and thyroid hormones, biochemical markers of bone metabolism in hyperthyroidism patients. Newly diagnosed 24 hyperthyroidism and 24 healthy volunteers was included the study. To investigate serum sclerostin, bone alkaline phosphatase, osteocalcin and urine deoxypyridinoline (DPD) and hydroxyproline levels, blood and 24 hours urine samples from patients and healthy volunteers are received. Serum levels of sclerostin was not significant difference in hyperthyroidism [5.97 (2.59-34.74) ng/ml ] compared to the control group [7.00 (2-32) ng/ml ] (p=0.452).