Postmenopozal osteoporoz olmayan kadınlarda vitamin d ve leptin ilişkisi
The association of vitamin d and leptin results in postmenapausal women who have no osteoporosis
- Tez No: 427077
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU BEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç:Postmenopozal osteoporozu olmayan kadınlarda D vitamini, Parathormon (PTH) ve Leptin seviyelerinin ilişkilerini ortaya koymak; her üç parametrenin kemik homeostazı ve kemik mineral yoğunluğu üzerine olan etkilerini değerlendirmek. Yöntem ve Gereçler: Geriatri, Endokrinoloji ve Genel Dahiliye polikliniklerine Kasım 2013 ve Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran, postmenopozal osteoporozu olmayan hastalar çalışmaya alındı. D vitamini düzeyine göre hastalar 2 gruba ayrıldı. Grupların yaş, menopoz yaşı, VKİ, Leptin, parathormon ve kemik dansiteleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 27'si vitamin D düzeyi düşük (Grup 1), 41'i vitamin D düzeyi normal (Grup 2) toplam 68 hasta alındı. Gruplar arasında yaş ve menopoz yaşı açısından fark görülmedi.Grup 1'in VKİ'i (27,1 ± 2,7), grup 2'ye (25,4 ± 3,1) göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,02).Grup 1'in vitamin D düzeyi(11,4 ± 3,8), grup 2'nin vitamin D düzeyi (33,9±16)idi (p0,40; p< 0,01) Sonuç: Çalışmamızda osteoporozu ve obezitesi olmayan postmenopozal kadınlarda, Leptin ile PTH ve VKİ arasında ilişki tespit edilirken; Vitamin D düzeyi düşük olan grup 1'de Leptin düzeyi yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the association of vitamin D, Leptin, PTH results in postmenapausal women who have no osteoporosis and the effect of these three parameters to bone mineral dansity and bone homeostasis. Patients and Methods: Postmenapausal patients with no osteoporosis who applied to geriatry, endocrinology, internal medicine outpatient clinics between November 2013 and June 2014 were included in the study. Collected data consist of age, menopausal age, BMI, vitamin D, Leptin and PTH results of the patients. The patients are divided into two groups according to the vitamin D levels. Results: Group 1 consisted of 27 patients with low vitamin D levels and group 2 consisted of 41 patients with normal vitamin D levels. Two groups were similar in terms of age and menapausal ages. Mean BMI in group 1(27,1±2,7) were statistically higher than group 2 (25,4 ± 3,1) (p=0,02). Mean Leptin levels in group 1 (48,8±14,7) were statistically higher than group 2 (38,9 ± 15,8) (p= 0,01). We could not find significant correlation between Leptin and vitamin D in both groups. There were no significant correlation between Leptin and PTH in group 1(r=0,16, p=0,4), but positive correlation in group 2 (r=0,46, p=0,002). We found significant positive correlation between Leptin and BMI in both groups(r>0,40; p< 0,01). Conclusion: In our study; we found relation between Leptin,PTH and BMI at postmenapausal women who do not have osteoporosis and obesity. Leptin levels were higher at low vitamin D levels.