Hidrosefali olgularında preoperatif ve geç postoperatif dönemlerde iyileşme kriteri olarak beyin omurilik sıvısı ve plazmada nörodejeneratif markerlar ve nöropsikometrik testlerin değerlendirilmesi
Evaluation of neurodegenerative markers in cerebrospinal fluid and plasma and neuropyschometric tests as improvement criteria among cases of hyrdocephalus in preoperative and late postoperative periods
- Tez No: 427103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ METİN KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada günümüzde daha sık tanı konulmaya başlanan Normal basınçlı hidrosefalinin (NBH) tedavisinde iyileşme kriteri olarak subjektif klinik iyileşmenin yerini alabilecek nöropsikometrik testlerin etkinliğinin prospektif olarak takip edilmesi planlandı. Frontal lob işlevlerinden özellikle hangilerinin bozulduğu ve tedaviye yanıt verdiğinin ortaya konulması hedeflendi. Ayrıca iyileşme ve tedavi süreci sırasında beyin omurilik sıvısında (BOS) ortaya çıkabilecek nörodejeneratif markerlara bağlı değişikliklerin değerlendirilerek NBH?nin fizyopatolojisinin ortaya konulması amaçlandı. NBH tanısı konmuş yaş ortalaması 56±5 olan 20 hastadan ameliyat öncesi ve sonrası BOS ve plazma alındı. 20 hasta içinden yaş ortalaması 50±4 olan 5 erkek ve 5 kadın hastaya ameliyat öncesi ve sonrası ayrıntılı nöropsikometrik değerlendirme yapıldı. Nöropsikometrik test skorları incelendiğinde ?İz Sürme testi A formu?nu tamamlama süresinde ortalama 79 saniyeden 54 saniyeye istatistikî olarak anlamlı kısalma gözlendi (p=0,022) Benzerlik bulma yeteneğindeki artış gene anlamlı idi (p=0,046). Blessed adres testinde kısa süreli bellek kapasitesinde artış görüldü (ort.3,5 puandan 4,75?e, tama yakın düzelme, p=0,023). Beck depresyon ölçeğinde de anlamlı düşüş saptandı (ort 21?den 13?e, p=0,012). Karmaşık şekillerin zihinde birleştirilmesine dayanan Hooper görsel organizasyon testinde ise anlamlı bir artış bulundu (ort 13?den 14?e, p=0.014). Yapılmış olan diğer nöropsikometrik testlerde istatistikî olarak anlamlı olmayan düzelmeler belirlendi. BOS?ta ise çinko düzeylerinde düşüş istatistikî olarak anlamlı olmakla beraber bunun sebebi anlamlı olarak değerlendirilmedi. Diğer eser element düzeylerinde veya ozmolarite ve vizkozite ölçümlerinde herhangi bir fark saptanmadı. Erken evrede tanı konulmuş NBH olgularında geri dönüşümlü nörokognitif değişiklikler mevcuttur. NBH olguları, erken dönemde tanı konduğunda nörodejeneratif bir hastalık olarak değil geri döndürülebilir frontal disfonksiyon olarak düşünülebilir. Bunun en çarpıcı kanıtı da yürüme ile frontal kognitif fonksiyonların eş zamanlı bozularak ameliyat sonrası birlikte düzelmeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, a prospective investigation of efficiency and validity of neuropyschometric evaluation as a tool that will obviate subjective clinical recovery as improvement criteria in Normal Pressure Hydrocephalus (NPH), a disease which is more frequently diagnosed now, has been planned. It's been aimed to elucidate specifically which frontal lobe functions were impaired and responded better to treatment. It has also been aimed to analyze possible changes related to levels of neurodegenerative markers in cerebrospinal fluid (CSF) in order to explain the pathophysiology of NPH. CSF and blood samples were obtained from 20 patients (average age 56±5) diagnosed with NPH, before and after surgery. Among these 20 patients, 5 male and 5 female patients (average age 50±4) underwent detailed neuropsychometric evaluation before and after surgery. When neurophychometric scores analyzed a statistically significant reduction in Trail Making Test-Form“A”completion time (from 79 to 54 seconds) was observed (p=0,022). Improvement in Similarity test was also significant (p=0,046). An improvement in short term memory capacity in Blessed address test were noted (from 3,5 to 4,75 -near complete answer- ) (p=0,023). A drop in Beck?s depression scale was found (from average 21 to 13,p=0,012). Amelioration in Hooper Visual Organization test, which depends on the participant's ability of joining split images in mind, was also found (from 13 to 14, p=0,014). Other neurophychometric test revealed various improvements, yet not statistically significant. A reduction in CSF zinc level was found to be statistically significant but reason of this reduction was undetermined. No differences in levels of other trace elements or osmolarity or viscosity measurements were found. Reversible neurocognitive defects are present in early diagnosed NPH patients. When diagnosed early, NPH can be regarded as a reversible frontal dysfunction instead of a neurodegenerative disease. Most striking evidence for this conclusion is synchronous deterioration and recovery of gait and frontal neurocognitive functions before and after surgery.