Diyabetiklerde pürifiye protein derivesi yanıtı
Purified Protein Derivative Response in Diabetics
  1. Tez No: 427104
  2. Yazar: EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 1 diyabet hastalığının immunopatogenezinde rol oynayan baskın T yardımcı-1 (CD4+Th1) hücre yanıtının, yine T yardımcı-1 yanıtına bağlı olarak gelişen Pürifiye Protein Derivesi (PPD) yanıtının nasıl etkilediğini araştırmaktır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya yeni Tip 1 diyabet tanısı alan 24 çocuk (12 kız, 12 erkek) ile kontrol olarak 30 (18/12) sağlıklı çocuk alındı. Tip 1 diyabetli hastalara ilk 24-48 saat ve tanıdan 1 ay sonra olmak üzere iki kez PPD (5ü) testi yapıldı. PPD yanıtları sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldı. PPD pozitifliği için sınır ? 10 mmE alındı. Bulgular: Çalışma grubunun tanıdan bir ay sonraki PPD ortalama endurasyon boyutu (8,045 ± 4,07 mm) hem kontrol (3,5 ± 3,54 mm) hem de ilk PPD testi yanıtına göre anlamlı olarak büyüktü (p = 0.00, p=0,001). PPD pozitifliği çalışma grubunun tanıdan bir ay sonraki pozitiflik oranı hem kontrol grubuna (p=0,005) hem de başlangıçtaki pozitiflik oranına göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,023). Sonuç: Elde ettiğimiz veriler akut atakta Tip 1 diyabetli olgularda hastalığın immunopatogenezine uygun olarak CD4+Th1 yanıta bağlı PPD yanıtının sağlıklı çocuklara göre arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify the role of supressor T1 helper cells in the immunopathogenesis of type 1 Dİabetes Mellitus (DM) and to investigate on the PPD response secondary to the effect of T1 Helper cell response. Method: There were 24 new Type 1 DM patients included in the study( 12 girls, 12 boys), and 30 healthy children(18/12). T1DM patients were done the PPD test in the first diagnostic 24-48 h and 1 month after diagnosis(5u). The PPD response was confronted with the response of the healthy children. The lower limit of PPD positivity was accepted ? 10 mmE. Results: The mean PPD enduration value taken after 1 month in the study group was statistically greater than both the first PPD and control group PPD(p = 0.00, p=0,001). PPD positivity rate noted after the first month was statistically higher than the control group(p= 0,005) and the initial PPD positivity rate (p=0,023). Conclusion: The results obtained in the study have shown that the PPD response, which develops secondary to the Th1 response, is inreased in T1DM patients.