Meningiomların preoperatif radyolojik değerlendirilmesinin klinik ve cerrahi kriterler ile korelasyonu
Meningiomlarin preoperatif radyolojik değerlendirilmesinin klinik ve cerrahi kriterler ile korelasyonu
  1. Tez No: 427106
  2. Yazar: OKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada meningiomların preoperatif dönemde sertlik derecesi ve vaskülaritesi hakkında nöroradyolojik tetkikler ile bilgi sahibi olunması planlandı. Böylece meningiomlara cerrahi yaklaşım tekniğine ve cerrahi düşünme biçimine katkı sağlamak amaçlandı. Meningiom tanısı almış 34 olgunun ameliyat notlarından veya ameliyat ekibinden öğrenilen tümörün operasyon anındaki sertlik derecesi ve vaskülaritesi subjektif cerrahi gözleme dayanan skorlama sistemi ile değerlendirildi. Nöroradyolojik olarak MR perfüzyon görüntüleme çalışmaları yapıldı. Tümörün histopatolojik olarak doku kollajen miktarına ve CD34 değerine bakıldı. Sonuçlar birbiri ile korele edilerek değerlendirildi. Kafa tabanı grubunda mikrovasküler yoğunluğu gösteren CD34 değeri kafa tabanı dışı gruptan istatistiksel açıdan ileri derecede anlamlı olarak bulunmuştur (p=0.004). Transizyonel ve fibroblastik tip arasında CD34 değerine bakıldığında, transizyonel tipte istatistiksel açıdan anlamlı olan daha yüksek CD34 değeri saptanmıştır (p=0.032). Grade ve rCBV değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p=0,604). Cerrahi ekip tarafından operasyon esnasında yapılan sertlik skoru, histopatoloji tarafından tümörler için belirlenmiş olan EVG kollejen skoru ile karşılaştırılmıştır. Yukarıda kanama için belirtilen cerrahi kanaatten farklı olarak bu subjektif ve objektif verilerin karşılaştırılmasında intraoperatif sertlik ve EVG kollagen skoru arasında istatistiksel olarak orta derecede anlamlı bir bağıntı görülmüştür (rs=0.400). Çalışmamız sonucunda anlamlı veriler bulunmuştur. Fakat ameliyat öncesinde meningiom olgularının sertliği ve vaskülaritesi hakkında MR görüntüleme tekniği ile kesin sonuçlar elde edilemeyeceği düşünülmüştür. Anlamlı sonuçların ortaya çıkması sonrasında olgu sayısının arttırılması ve MR görüntülemede ek sekansların değerlendirilmesi ile daha da fazla bilgi edinileceği kanaatine varılmıştır. Bizim çalışmamızda diğer yapılan çalışmalarda olduğu gibi en önemli kısıtlayıcı faktörlerden birisinin rezeksiyon esnasında vaskülarite ve sertliğin cerrahi ekip tarafından subjektif olarak değerlendirilmesi olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is obtaining information about stiffness and vascularity of meningiomas using neuroradiogical assessments. By these acquired information, contributions to technics of surgical approach and surgical planning was aimed. Surgical reports and subjective opinions of surgical teams about stiffness and vascularity of 34 meningioma cases were incorporated into observation based scoring system. Neuroradiologically, MR Perfusion studies were conducted. Analysis of tissue collagen and CD34 levels of tumors are performed histopathologically. All of the results are correlated and analysed. In skull base group, CD34 levels, which shows microvascular density, is found higher compared to other groups and results were statistically significant (p=0.004). When comparing CD34 levels between transitional and fibroblastic substypes of meningiomas, CD34 levels were statistically significantly (p=0.032) higher in transitional subtype of meningiomas. There is no statistically significant correlation between tumor grade and rCBV values (p=0.604). Intraoperative observation based stiffnes scores are compared to histopathologically acquired EVG collagen scales. In contradiction to aforementioned observation based surgical vascularity score, comparing these subjective and objective data, there is statistically modest but significant correlation between intraoperative stiffness and EVG collagen scores (rs=0.400). Significant data were found as a result of our study. But assessing stiffness and vascularity of meningioma cases preoperatively using MRI was thought ambiguous. It was concluded that, by emergence of statistically significant results, increasing sample sizes and acquiring different MRI sequences will allow obtaining more information. In our study, it was concluded that, like many other studies, one of the most important limiting factor was tumor stiffness and vascularity were assessed observationally by surgical team.