Kronik iskemik kalp hastalığı ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda serum kopeptin düzeyinin kardiovasküler olaylarla olan ilişkisi
The relation between serum co-peptin levels and cardiac events in patients with chronic ischemic heart disease and chronic renal failure
  1. Tez No: 427105
  2. Yazar: MAADDİN AİVAZOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FARUK AYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Kopeptin lösinden zengin glikozillenmiş 39 aminoasit uzunluğunda peptiddir. Kopeptinin kardiyovasküler ve kardiyovasküler olmayan bir çok hastalıkta serum düzeylerinin tanı ve tedavideki önemi bir çok farklı çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı kronik iskemik kalp hastalığına sahip olan kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hastalarda serum kopeptin düzeyinin seviyesi ve kısa ile uzun dönem kardiyovasküler olaylarla olan ilişkisini araştırmaktır. Metod: Çalışmaya toplam 150 hasta dahil edildi. Bu hastalar diyaliz ihtiyacı olmayan (30 hasta) ve hemodiyaliz alan (30 hasta) KBY olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubu sadece kronik böbrek yetmezliği olup hemodializ alan (30 hasta), sadece kronik böbrek yetmezliği olup hemodializ almayan (30 hasta) ve sadece kronik iskemik kalp hastalığı olan hastalardan (30 hasta) oluştu. Serum kopeptin, pro-BNP ve hs-CRP düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Primer ve sekonder sonlanım noktalarının kopeptin ile ilişkileri incelendi. Sonuçlar: Kronik iskemik kalp hastalığı zemininde gelişen KBY'li hemodiyalize giren hastalarda serum kopeptin ve BNP düzeyleri diğer gruplara kıyasla yüksek saptandı (p ? 0,05). Ayrıca serum kopeptin düzeyi ile BNP arasında anlamlı pozitif ilişki saptandı (p ? 0,05). Yapılan ROC analizinde bu hasta grubunda serum kopeptin düzeyi uzun dönemde kardiyovasküler mortaliteyi öngörmezken sadece kardiyovasküler rehospitalizasyon (MI, kalp yetersizliği) ve hemodinamiyi bozan aritmiyi anlamlı derecede öngörmüştür (p ? 0,05). Tartışma: Kronik iskemik kalp hastalığı zemininde gelişen KBY'li hastalarda serum kopeptin düzeyi gelecek kardiyovasküler olayların iyi bir bağımsız öngördürücüsüdür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Copeptin is a leucine riched glycosylated peptide that is composed of 39 aminoacid. The diagnostic and theraupetic role of copeptin in cardiac and non-cardiac diseases was shown in many previous studies. The aim of the present study was to investigate the prognostic role of serum copeptin level in patient with chronic renal failure based on chronic ischemic cardiac disease. Metods: In this prospective study, a total of 150 patients were included. Patients were divided into two groups according to their renal dysfunction based on chronic ischemic heart disease; hemodialysis (30 patients) and non-dialysis (30 patients). Control group consisted of hemodialysis only due to chronic renal failure (30 patients), non-dialysis only due to chronic renal failure (30 patients) and only chronic ischemic heart disease (30 patients). Serum copeptin, pro-BNP and hs-CRP levels were measured with ELISA metod. The relation between serum copeptin level and primary and secondary end-points were assessed. Results: Serum copeptin and pro-BNP levels were found to be significantly higher in patient with chronic renal failure based on chronic ischemic cardiac disease than other groups (p ? 0,05). Also there was a significant positive relation between copeptin and pro-BNP (p ? 0,05). ROC analysis showed that serum copeptin level predicted not cardiovascular mortality but cardiovascular rehospitalization (MI, heart failure) and hemodynamically significant arryhtmia in this group (p < 0,05). Discussion: Serum copeptin level is a strong independent predictor of future cardiovascular events in patient with chronic renal failure based on chronic ischemic cardiac disease.