Denetimli serbestlik kapsamında tedavideki opiyat kullanım bozukluğu olan hastaların opiyat idame tedavisine uyumu ve etki eden faktörler
The factors affecting compliance to opiate substitution therapy in coerced treatment setting
  1. Tez No: 427150
  2. Yazar: ÖZGE HISIM
  3. Danışmanlar: UZMAN TURAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
AMAÇ: Denetimli Serbestlik kapsamında opiyat idame tedavisine uyum hastanın psikososyal özellikleri ile ilişkildir. Bu çalışma, Denetimli Serbestlik kapsamında Buprenorfin/Nalokson idame tedavisi alan bireylerin, Denetimli Serbestlik kapsamında tedavideki popülasyondan ne açıdan farklı olduğunu ve Buprenorfin/Nalokson idame tedavisine uyumlarını etkileyen özellikleri bulmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Çalışmamıza, Opiyat Kullanım Bozukluğu tanısı alan ve Denetimli Serbestlik Polikliniği Buprenorfin/Nalokson Programı'na kabul edilen 80 kişi alınmıştır. Program başlangıcından önce, Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Veri Formu, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği, Levenson Psikopati Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Madde Aşerme Ölçeği ve Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeği uygulanmıştır. 3 aylık takip süresi sonunda hastaların tedavi sonucu kaydedilerek verilerin tedavi sonucu gruplarındaki dağılımı incelenmiştir. BULGULAR: Cevapsız grupta göç öyküsü olmayanların oranı, diğer gruplardan daha yüksektir (p=0.016, p=0.005). Uyumsuz grubun Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği yasal durum alt ölçeği şiddet puanları, uyumlu gruptan daha yüksektir (p=0.001). Uyumsuz grupta uyuşturucu suçu dışında suç öyküsü olanların oranı diğer gruplara göre daha yüksektir (p=0.018, p=0.005). Cevapsız grubun, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği madde kullanımı alt ölçeği şiddet puanları, uyumsuz gruptan daha yüksektir (p=0.005).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Compliance to opiate substitution therapy is closely related to psychosocial characteristics of the patients. In this study we aim to find the differences between the characteristics of the patients in the coerced treatment setting and the subgroup, the patients receiving opiate substitution therapy in the coerced treatment setting. Our objective is to determine the factors that affect the compliance to opiate substitution therapy in parolees. METHOD: 80 parolees diagnosed with Opiate Use Disorder with Buprenorphine/ Naloxone indication were enrolled. At the study enrollment participants were administered a sociodemografic form, Addiction Severity Index, Levenson Self-Report Psychopathy Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Penn Alcohol Craving Scale- Revised Version, The Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale. After 3 months follow-up the data was assessed according to treatment outcome. RESULTS: The ratio of no history of immigration was higher in the adherent group (p=0.016, p=0.005). Severity ratings of Addiction Severity Index legal status subscale were higher in the noncompliant group than the compliant group (p=0.001). History of non-drug related crime was higher in the noncompliant group (p=0.018, p=0.005). Severity ratings of Addiction Severity Index drug/alcohol use subscale were higher in the adherent group than the noncompliant group (p=0.005).