Bipolar bozukluk hastalarında beden imajının klinik özelliklerle ilişkisi
The relationship between body image and clinical features in bi̇polar patients
  1. Tez No: 427149
  2. Yazar: SEDA TÜMEN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada remisyonda olan, Bipolar I veya II tanısı almış hastalarda beden imajının klinik özelliklerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2015-Nisan 2015 tarihleri arasında, psikiyatri polikliniklerinde takip edilen, araştırmaya katılmayı kabul eden Bipolar bozukluk I tanısı olan ve halen remisyon dönemindeki 38 kadın ve 43 erkek ile Bipolar II tanısı olan ve halen remisyon dönemindeki 12 kadın ve 7 erkek olmak üzere toplam 100 hasta ardışık olarak alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan veri formu kullanılmıştır. Hastaların bel çevresi, boy ve kiloları ölçülmüştür. Manik belirtilerin şiddetini ölçmek için Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), depresyonun düzeyini ve şiddet değişimini ölçmek için Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), kişilerin bedenlerindeki çeşitli kısımlardan ve çeşitli beden işlevlerinden ne kadar hoşnut olduklarını ölçmek için Beden İmajı Ölçeği (BİÖ), ilaç yan etkilerinin belirlenmesi için Udvalget for Kliniske Undersegelser Yan Etki Değerlendirme Ölçeği (UKU), hastalarda psikopatolojiyi değerlendirmek için Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), hastaların tanılarını kesinleştirmek için DSM-IV-TR Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) uygulanmıştır. BULGULAR: Bipolar bozukluk olgularında, hastalık seyrindeki toplam manik atak sayısı artışının, beden imajının olumsuz olarak algılanmasıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kadın cinsiyeti ve ilaç yan etkileri, olumsuz beden imajı ile anlamlı ilişki saptanan diğer faktörlerdendir. Beden imajı, toplam epizod sayısını etkileyen istatistiksel olarak anlamlı bulunan üç önemli faktörden biridir. SONUÇ: Bipolar bozukluk hastalarında, olumsuz beden imajının hastalığın seyrinde önemli bir parametre olduğu, tedavi ve takip sürecini olumsuz etkileyebileceği saptanmıştır. Bipolar bozukluk hastalarında beden imajının değerlendirmesinin tedavi sonuçları açısından önemli bir rolü olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study has aimed to evaluate the relationship between body image and clinical features of bipolar disorder type I and II in remission. METHOD: A sample of 100 patients consisting of 38 female and 43 male patients diagnosed with bipolar disorder type I, 12 female and 7 male patients diagnosed with bipolar disorder type II who were all in remission and followed in outpatient clinics at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry and Neurology between January 2015-April 2015 were participated in this study. Sociodemographic variables and clinical history were documented using a form prepared for the study. Patients' heights, weigths and waist circumferences were measured. We used Young Mania Rating Scale (YMRS) to measure the severity of manic episode, Hamilton Depression Scale (HAM-D) to measure the severity of depression, Body Image States Scale (BISS) to measure of individuals' evaluation and affect about their physical appearance at a particular moment in time, The Udvalg for Kliniske Undersøgelser (UKU) Side Effect Rating Scale to assess the side effects of psychopharmacological medications, Brief Psychopathology Rating Scale to evaluate the psychopathology, Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) to establish the diagnoses. RESULTS: It has been shown that the total number of manic episodes was correlated with negative body image in bipolar patients. Female sex and side effects of medications were the other factors that were found to be correlated with negative body image. Body image was one of three most important factors that affects the number of episodes. CONCLUSION: Body image has been shown to be an important parameter in the course of bipolar disorder and it affects inversely in the treatment and follow-up period of the disorder. To evaluate body image in bipolar disorder is thought to be important for the treatment outcomes.