Karaman il merkezi lise öğrencilerinin beden algısı ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation on the Body Perception and Eating Attitudes of High School Students in Karaman City Center.
  1. Tez No: 427242
  2. Yazar: SERAP İNCEDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER KARALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bireyin vücut yapısı, zihninde hayalini kurduğu ideal beden yapısından çok farklı ise beden memnuniyetsizliği görülebilir. Zayıflığın bir güzellik ölçütü olarak kabul edilmesi,“ne kadar zayıf olursam, o kadar güzel olurum”düşüncesi de yanlış yeme tutum ve davranışların edinilmesine neden olduğu saptanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından“tıbbi dikkat”gerektiren“önemli tıbbi durum”olarak tanımlanan yeme bozukluklarının gençlerdeki yaygınlığı ve sıklığı giderek artmaktadır. Bu çalışma Karaman il merkezi lise öğrencilerinin beden algısı ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Aralık 2014- Şubat 2015 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini Karaman il merkezine bağlı 21 okul oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 389 kişi katılmıştır. Çalışmaya 254 kız, 135 erkek öğrenci katılmıştır. Okullarda anket formları öğrencilere görüşme esnasında dağıtılmış, aynı anda doldurmaları istenmiş ve sonrasında boy ve kilo ölçümleri yapılarak anket formlarına yazılmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylere demografik bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını, diyet uygulama durumlarını içeren anket ile yeme tutum testi (EAT-40 ölçeği ) ve beden algı ölçeği verilerek doldurmaları istenmiştir. Çalışmadaki erkek öğrencilerin beden algı puan değerleri kız öğrencilere nazaran oldukça yüksektir (p=0,0001). Farklı okullardaki beden algı puanları benzer şekilde dağılım göstermektedir, istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p=0,106). Lise öğrencilerinin halen eğitim gördükleri sınıflarına göre, beden algı puan ortalama değerleri istatistiksel olarak farklılık göstermektedir (p=0,009). Araştırmada bulunan öğrencilerin anne ve baba eğitim seviyeleri, yaşları ve BKİ gruplar ile Beden Algı puanlarını istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir. Kişilerin beden algı puan değerleri, kendilerini nasıl gördükleri kıstasına ve yeterli ve dengeli beslenme algılarına göre ve öğün atlama kıstaslarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir. Araştırmada yer alan lise öğrencilerinin % 81,7'si Yeme Tutum kıstaslarına göre Düşük Risk grubunda yer alırken, % 10,5'i Orta Düzeyde Risk ve % 7,7'si ise Yüksek Risk Grubunda bulunmaktadırlar. Yeme bozukluğu riski ile cinsiyetleri arasındaki ilişkiye bakıldığında erkek öğrencilerin Yeme Tutum puan değerleri kız öğrencilere xiv nazaran oldukça düşüktür (p=0,007). Farklı okullarda araştırılan Yeme Tutum puanları; okullar arasında istatistiksel olarak da anlamlı ölçüde farklılıklar göstermektedir (p=0,017). Sağlık Meslek Lisesi dışında aynı okulda okuyan öğrencilerin halen eğitim gördükleri sınıflarına göre, Yeme Tutum puan ortalama değerleri istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin Yeme Tutum puanları yaşlarına, ebeveyn eğitim düzeyine ve BKİ gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılıklar göstermemektedir (p=0,237; p=0,384). Yeme tutumu ile beden algısının ilişkili olduğu bulunmuştur. Okullarda belli ve düzenli aralıklarla uzmanlar tarafından beslenme eğitim seminerleri düzenlenerek öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgilendirilmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Body structure of the individual is very different from the ideal body structure that she imagines, body dissatisfaction can be observed. It was determined that accepting thinness as a beauty criterion and the idea of“the more weight I give the more beautiful I become”cause the adoption of wrong eating attitudes and behaviors. The prevalence and frequency of eating disorders which are identified as“important medical condition”requiring“medical attention”by the World Health Organization (WHO) increase gradually among youth. The purpose of this study is to evaluate the body perception and eating attitudes of high school students in Karaman city center. The population of research made between December 2014 and February 2015 is constituted by 21 schools of Karaman city center. In total, 389 people were included in research. 254 female students and 135 male students made up the participants of the study. At schools, questionnaire forms were distributed to the students during the interview. At the same time, the students were requested to fill in the forms. Afterwards, their height and weight were measured and written in the questionnaire forms. In brief, the individuals who participated in the study voluntarily were requested to fill in the questionnaire containing demographic information, food habits and dieting status, and Eating Attitudes Test (EAT-40 scale) and body perception scale. In the study, body perception score values of male students are quite higher than those of female students (p=0.0001). Furthermore, body perception scores of the different schools have similar distribution and there is no statistically significant difference (p=0.106). Mean body perception scores of the high school students differ statistically according to their classes (p=0.009). On the other hand, there is no statistical difference in the education levels of the parents, ages, BMI groups of the students and Body Perception scores. There are statistically significant differences in body perception score values of the students according to criterion of how they see themselves, their balanced diet perception and skipping meal criterion With regard to Eating Attitude criteria, 81.7%, 10.5% and 7.7% of high school students in the study are at Low-Risk group, Moderate-Risk group and High-Risk xii group, respectively. When the relationship between the risk of eating disorder and genders are analyzed, Eating Attitude scores of male students are quite lower than those of the female students (p=0.007). Besides, there are statistically significant differences in Eating Attitude scores between the schools in the study (p=0.017). Mean Eating Attitude score values of the students, except the ones in Medical Vocational High School do not differ statistically according to their classes. In addition, there is no statistically significant difference in ages of the students, education level of their parents and their BMI scores between Eating Attitude scores of the students (p=0.237; p=0.384). It was found out that there is a relationship between eating attitude and body perception. The students should be informed about the adequate and balanced nutrition through organizing seminars of dietetics at schools at certain and regular intervals by experts.