Cisplatin'in oluşturduğu ototoksisite üzerine cortexin'in koruyucu etkisi
The protective effect of cortexin on the cisplatin ototoxicity
  1. Tez No: 427255
  2. Yazar: ORKUN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARLIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı güçlü bir antineoplastik olarak kullanılan sisplatinin majör yan etkilerinden olan ototoksisiteye karşı cortexinin koruyucu etkisinin olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışma ağırlıkları 200–240 gr arasında değişen sağlıklı erişkin 30 Wistar Albino cinsi sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Denekler rastgele onarlı üç gruba ayrıldı. Grup I'e (Kontrol grubu) intraperitoneal (i.p) saline solüsyonu 1 ml/gün, Grup II'ye (Cisplatin grubu) i.p Cisplatin iki gün süreyle 10 mg/kg'lık dozlarla toplamda 20 mg/kg, Grup III' e (Cisplatin + Cortexin grubu) i.p Cisplatin iki gün süreyle 10 mg/kg'lık dozlarla toplamda 20 mg/kg ve ek olarak i.p Cortexin 2 mg/gün yedi gün süreyle uygulandı. Çalışma öncesi tüm deneklere ABR ve DPOAE testleri yapıldı. Çalışmanın 4. gününde tüm deneklere ABR ve DPOAE testleri tekrarlandı ve sonrasında her gruptaki deneklerin yarısı dekapite edilerek kokleaları histopatolojik değerlendirme için çıkarıldı. Çalışmanın 8. gününde kalan deneklerin ABR ve DPOAE testleri tekrarlandı ve sonrasında dekapitasyon işlemi yapılarak kokleaları histopatolojik olarak değerlendirildi. Yapılan ABR testi sonucunda tüm grupların 0. gündeki ortalama işitme eşikleri benzerdi. Çalışmanın 4. ve 8. gününde yapılan ABR testinde, II. ve III. gruplarda ortalama işitme eşiklerinde I.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether Cortexin has a protective effect against the ototoxicity, one of the major side effects of the cisplatin which is used as a potent antineoplastic. The study was performed on 30 healthy adult Wistar Albino rats whose weights are ranging from 200 to 240 g. The subjects were divided randomly into three equal groups of ten each. Group I (Control Group) was applied 1 ml/day dose of intraperitoneally (i.p.) saline solution while Group II (Cisplatin Group) was a total of 20 mg/kg of i.p. Cisplatin in 10 mg/kg doses for two days and Group III (Cisplatin + Cortexin Group) was applied i.p. Cisplatin a total of 20 mg/kg of i.p. Cisplatin in 10 mg/kg doses for two days in addition to 2 mg/day of i.p Cortexin for seven days. Before study, all subjects underwent ABR and DPOAE testing. In the 4th day of the study, the ABR and DPOAE tests were repeated on all of the subjects and then, half of the subjects in each group were decapitated and their cochleas were removed for histopathological evaluation. In the 8th day of the study, the ABR and DPOAE tests were repeated on the remaining subjects and subsequently, these subjects were also decapitated and their cochleas were histopathologically evaluated. In conclusion of the ABR test performed, the average hearing threshold of all groupswere found to be similar on the 0th day.