Degloving yaralanmalarda ticagrelor ve enoksaparin sodyumun doku sağkalımı üzerine ekilerinin karşılaştırılması ve analizi
On the degloving injury analysis and comparison of the effect of ticagrelor and enoxaparin sodium in the way of tissue survival
  1. Tez No: 427254
  2. Yazar: MEHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Deri ve subkutan dokunun tabanda yapışık olduğu derin fasiyadan ayrılmasına degloving (avülsiyon) yaralanması denir. Bu tip yaralanmalarda başlıca problem avulsiye kısmın subkutan vaskuler pleksusunun zedelenmesine bağlı olarak gelişen cilt nekrozudur. Plastik rekonsrüktif ve estetik cerrahi kliniklerinde çok sık rastlanılan degloving yaralanmalarıyla ilgili çalışmalar genelde tedavi ve sonrasını inceleyen klinik çalışmalardır. Deneysel çalışmalar ise sınırlı sayıdadır. Literatürde nekroz miktarını azaltmaya yönelik az sayıda deneysel makale bulunmaktadır. Bu amaçla enoksaparin ve ticagrelorun degloving yaralanmaları üzerine etkilerini ve doku sağkalımı açısından etkinliklerini araştırdık. Çalışmamızda 32 adet wistar albino rat kullandık. ratların kuyruklarında degloving yaralanması oluşturup, avulsiye şekilde 15 dakika bekledikten sonra flepleri takrar esk yerine sütüre ettik. Postoperatif dönemde ratları rastlantısal olarak dört gruba ayırdık. 1.grup ilaç verilmeyen kontrol grubu, 2. grup ticagrelor verdiğimiz grup, 3. grup enoksaparin verilen, 4. grup ise enoksaparin ile ticagrelorun kombine verildiği grup olarak ayrıldı. 14 gün ilaç verildikten sonra 15.gün çalışmamızı sonlandırdık. Ratların kuyruğunda gelişen nekroz oranlarını ve histopatolojik olarak ülser skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON THE DEGLOVING INJURY ANALYSIS AND COMPARISON OF THE EFFECT OF TICAGRELOR AND ENOXAPARIN SODIUM IN THE WAY OF TISSUE SURVIVAL Degloving injury is meaning that skin and subcutaneous tissue detaches from the underlying deep fascia. The main problem with this type of injury is developing skin necrosis due to injury of the subcutaneous vascular plexus of the avulsion part. studies with degloving injury which very often seen in Plastic reconstructive and aestethic surgery clinics are clinical trials about treatment and after treatment periot. the number of experimental studies is limited there are a few experimental article in literature about to reduce the amount of necrosis. So we investigated enoxaparin and ticagrelor effects on degloving injury and their effectiveness in term of survival of tissue. 30 rats were used in our study. We created degloving injury in the tails of rats and this flaps are sutured back instead after waiting 15 minutes in the case of avulsion. in the postoperative period, rats were randomly four groups.1. group control group we didn'tgive drug. 2. group ticagrelor group, we gave ticagrelor.3. group enoxaparin, we gave enoxaparin. 4. group ticagrelor+enoxaparin group, we gave enoxaparin and ticagrelor together. We studied finished our studie after we gave drug to rats for 14 days. Clinical and histopatholojic rates of ulcer scores were calculated on the rat's tail necrosis.