Bağlanma stillerinin kıskançlık ve anksiyete üzerindeki etkisi
The influence of attachment styles on jealousy and anxiety
  1. Tez No: 427566
  2. Yazar: BAŞAK TAŞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada amaç ,erken çocukluk döneminde geliştirmiş olduğumuz bağlanmanın, ileriki yaşantımızda sahip olacağımız ikili ilişkilerimizdeki kıskançlık durumunu ne yönde etkilediğini ve bağlanmanın aksiyete ile olan ilişkisini belirlemektir. Farklı bağlanma stillerinin kıskançlık ve anksiyete ile ilişkisini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem : Çalışmanın örneklemi 200 kişiden oluşturulmuştur. Bu kişiler 18-60 yaş arasında olup, evli ve en az 1 yıldır eşleri ile birlikte yaşayan bireylerdir. Katılımcıların tamamı evli olmakla birlikte, çalışmaya çift olarak katılmaları zorunlu tutulmamıştır. Katılımcılar toplumdan olup, gönüllülük esasına göre, ölçekleri cevaplandırmışlardır . Gönüllü olan katılımcılara Sosyodemografik Form, Çok Boyutlu Kıskançlık ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Durumluk –sürekli Kaygı Envanterinin uygulanması ve elde edilen verilerin, istatistiksel olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Bireylerin bağlanma stillerinin kıskançlık ve anksiyete ile olan ilişkisinin korelasyonuna bakılmıştır.. Bulgular : Çalışma örneklemi 18-65 yaş arası 200 evli kadın/erkek katılımcıdan oluşturulmuştur. Çalışma grubunun yaş ortalaması 36,03 (sd=9,23)'tür. Kadın katılımcıların oranı %50,5 (n=101) ve erkeklerin oranı %49,5'tür (n=99). Durumluk-Sürekli Kaygı ölçeğinin alt başlığı olan sürekli kaygı cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermektedir. Kadınların Sürekli Kaygı puan ortalamalarının ,erkeklerin puan ortalamalarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların duygusal kıskançlık puan ortalamalarına bakıldığında erkeklerin ortalaması, kadınların ortalamasından anlamlı derecede daha yüksek çıkmıştır. Gelir değişkeninin de sürekli kaygı ve Çok boyutlu kıskançlık ölçeğinin alt başlığı olan Duygusal Kıskançlık ölçeği için anlamlı bir farklılığa yol açtığı görülmüştür. Eğitim değişkenine göre ise Davranışsal Kıskançlık alt ölçeği puanı istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Uygulanan ölçeklerin birbirleri ile korelasyonuna bakıldığında durumluk kaygı , sürekli kaygı , çok boyutlu kıskançlık ,davranışsal kıskançlık, bilişsel kıskançlık , kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın birbirleri ile aralarında pozitif bir ilişki bulunduğu, güvenli bağlanma ile ise negatif bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Ölçekler arası kadın ve erkek korelasyonuna bakıldığında ise erkekler için aralarında pozitif bir korelasyon bulunmasına rağmen kadınlar için durumluk kaygı ile sürekli kaygı, çok boyutlu kıskançlık toplam, davranışsal kıskançlık, bilişsel kıskançlık ve kaygılı bağlanma arasında bir ilişki olmadığı görülmektedir. Ayrıca kadınların sürekli kaygı puanları ile bilişsel kıskançlık puanları arasında ve bilişsel kıskançlık ile güvenli bağlanma puanları arasında bir ilişki saptanmamıştır. Diğer bir yandan, erkeklerin duygusal kıskançlık ve davranışsal kıskançlık arasında bir ilişki görülmezken, kadınların duygusal kıskançlık ve davranışsal kıskançlık puanları arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmektedir. Sonuç : Araştırmanın sonunda elde edilen bilgilere göre bağlanma stillerinin kıskançlık ve anksiyete ile olan ilişkisinin kişilere ait, eğitim , gelir düzeyi ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Farklı bağlanma stillerinin kıskançlık ve anksiyete ile korelasyonundan elde edilen sonuçlara göre ise anlamlı farklılar bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Bağlanma Stilleri ,Kıskançlık , Anksiyete
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose : The aim of the study is to examine the ınfluence of attachment styles on level of jealousy and anxiety. Also the purpose is to evaluate relationship different attacahment styles between jealousy and anxiety as a comparative. Instruments and procedure : The study sample consists of 200 people.These individuals are between the ages of 18-60, married and living with their spouses at least 1 years. All the participants were married, but they are required to attend as a couple to work. Participants are from the community,and according to principle of volunteering they answered the scales. For searching these concepts, 200 participants completed the Demographic Information Form, Multidimensional Jealousy Scale, Experiences in Close Relationships Questionnaire, , and State-Trait Anxiety Inventory. The obtained data are planned to be evaluated statistically. Attachment styles of the individuals was examined the relationship between jealousy and anxiety correlations. Findings : The study sample consisted of 200 people who are married and their ages between 18-65. The mean age of the study group is 36,03 (sd=9,23). Participant of women's rate is 50.5% (n=101) and the rate of males is %49,5 (n=99). According to gender variable , trait anxitey shows statically significant difference. Women's trait anxiety scores were found to be higher than the mean score of males. Looking at the average of emotional jealousy of participant, it shows that the average of emotional jealousy of males is higher than the average of women. Income variable has been shown to lead to significant differences in trait anxiety and emotional jealousy to scale the subtitle of multidimensional jealousy scale. According to education variable subscale of behavioral jealousy score is statically significant difference. Pearson correlational analyses were performed in order to investigate the relationships between variables. The significant result was the positive relation between state anxiety, trait anxiety , multidimensional jealousy, behavioral jealousy , cognitive jealousy, anxious attachment and avoidant attachment, but there is a negative relation between secure attachment. Regarding the differences between two sexes , although there is statically difference for men participants, there is no statically difference between state anxiety, trait anxiety, multidimensional jealousy, behavioral jealousy , cognitive jealousy and anxious attachment for women participants. In addition , there is no relations between the points of state anxiety and cognitive jealousy for women , also there is no relations between cognitive jealousy and secure attachment for women. Although there is no correlation between emotional jealousy and behavioral jealousy for men , there is a positive correlation for women. Result : According to obtained data at the end of the study, there is statistically significant difference between attachment styles ,jealousy and anxiety with regard to education, income level and gender of people. Also according to the results of obtained data there is statically significat difference between attachment styles , jealousy and anxiety correlations. Key Words : Attachment Styles, Jealousy , Anxiety