Beden kitle indeksinin anksiyete ve depresyon belirtileri ile ilişkisi
The relationship of body mass index with symptoms of anxiety and depression
- Tez No: 427641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obezitenin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yaptığı çalışmalarla, ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'de de görülme sıklığının arttığı ve bir halk sağlığı sorunu haline geldiği ortaya konmuştur. Günümüz yaşam koşullarında ruh hastalıkları da küresel anlamda giderek artan bir oranda toplumları etkilemektedir. Bu çalışmada obezitenin sınıflandırılmasında kullanılan beden kitle indeksinin depresyon ve anksiyete belirtileriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nde yatarak veya ayakta tedavi gören, 12-82 yaşları arasında 575 hasta oluşturmuştur. Değerlendirmeler araştırmacı tarafından hazırlanan ‟Beden Kitle İndeksi Araştırma Kayıt Formu“, ‟Beck Depresyon Envanteri”ve ‟Beck Anksiyete Ölçeği" aracılığıyla yapılmıştır. Veriler SPPS istatistik programı aracılığıyla Non-parametrik testler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-kare testi ve Spearmann korelasyonu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the studies performed by World Health Organization (WHO), the prevalence of obesity is increasing especially in USA and in European countries, and also in Turkey, and it has become a public health problem. Psychiatric disorders affect publics globally in an increasing manner due to living conditions. The aim of this study is to investigate the relationship between body mass index, which is used to classify obesity with symptoms of anxiety and depression. The sample of the study is composed of 575 inpatients and outpatients aged between 12 to 82 years, who were treated in NPİstanbul Neuropsychiatry Hospital. Patients were evaluated by using Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and Body Mass Index Evaluation Form, formed by the investigator. Non-parametric tests (Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Chi Square test and Spearmann correlation test) and SPSS software were used to analyze the data.