Montmorillant mineral kayacı kullanılarak atıksulardan krom (III) iyonlarının giderimi
The removal chromium (III) ions from wastewater by using montnorillranit mineral clays
- Tez No: 427651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHSET İRDEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Erzurum'un Narman ilçesinden temin edilen doğal kil montmorillant ile sentetik olarak hazırlanmış krom (III) içeren atık sulardan adsorpsiyonla krom giderimi incelenmiştir. Çalışmada adsorpsiyona etki eden parametreler, aktivasyon enerjisi ve adsorpsiyon kinetiği belirlenmiştir. Ayrıca aynı adsorbent aktifleştirme işlemine tabi tutularak denemeler tekrarlanmıştır. Sonuç olarak uygun pH, adsorbent konsantrasyonu, sıcaklık ve karıştırma hızı kullanıldığında %90'a kadar giderme verimlerine ulaşılmıştır. Ayrıca denemeler sonucunda adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceye uygun olarak yürüdüğü tespit edilmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen hız sabitleri ve denge konsantrasyonlarından reaksiyon entalpisi ∆H°=-25,76 kj/mol, entropisi ∆S°=92,72 joule/mol. °K, olarak tespit edilmiştir. ∆Ho ın negatif olması reaksiyonun ekzotermik, ∆G° nin negatif olması adsorpsiyonun kendiliğinden olduğunu göstermektedir. ∆S° nin pozitif olması ise rastlansallığın yüksek olduğunu göstermektedir. Aktifleştirme işlemine tabi tutulmuş adsorbentle ilgili çalışmalarda bu işlemin verime herhangi bir olumlu etki yapmadığı ve hatta düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of chromium (III) from waters by adsorption has been investigated using the natural clay, montmorillant which was obtained from the vicinity of Narman, Erzurum. The effective parameters on adsorption, activation energy and adsorption kinetics were determined. Same adsorbant has been tested at activation process and experiment were repeated. It has been reached up to 90% of removal under the conditions of which appropriate pH, adsorbent concentration, temperate and stirring speed were employed. Also it was determined that adsorption process could be best depicted by pseudo second rate. Reaction enthalpy ∆H°=-25,76 kj/mol and entropy ∆S°=92,72 joule/mol °K were calculated by using reaction rate constants and equilibrium concentrations. Negative ∆Ho values show that the reaction is exothermic and the positive ∆G° valves show that adsorption progress spontaneously. Also the positive ∆S° values show high rate of coincidental.