The magnetotelluric phase tensor method for imaging the north anatolian fault zone
Manyetotellürik faz tensörü metodu kullanarak Tosya çevresinde Kuzey Anadolu Fayı'nın görüntülenmesi
  1. Tez No: 427713
  2. Yazar: EKREM BEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BÜLENT TANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Manyetotellürik veri, çoğu kez“galvanik bozulma”olarak bilinen lokalize olmuş çok boyutlu heterojen yapılardan etkilenir. Galvanik bozulmalar gerçel sayılardan oluşur ve frekanstan bağımsızdır. Galvanik bozulmalar ile ilgilenen ve ayrıca yeraltındaki boyutluluğu kestirmede kullanılan birçok teknik geliştirilmiştir. Groom ve Bailey ayrıştırması ve faz tensörü verideki bozulmadan kurtulmayı sağlayan metotlardandır. Swift'in analizi ve Bahr parametreleri yeraltı yapısının uzanımı hakkında bilgi almayı sağlayan yöntemlerden en yaygın kullanılanlarından bazılarıdır. Faz tensörü diğerlerine göre daha yeni bir yöntemdir ve galvanik düzeltmedeki avantajı ile yeraltındaki yapının boyutluluğu hakkında geleneksel yöntemlere göre daha iyi bilgi vermektedir. Bu çalışmanın temel amacı faz tensörü analizi yapan MATLAB® programları geliştirmek ve bunu Kuzey Anadolu Fay Hattının orta kesiminde toplanan gerçek veriye uygulamaktır. Sonuçlar aynı bölgede yapılmış başka jeofizik çalışmalarla da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetotelluric data often suffer from localized (three-dimensional) heterogeneities by a real and frequency independent phenomenon known as“galvanic distortions”. There have been numerous techniques developed for avoiding the galvanic distortions and thus, determining the dimensionality of the observed data. Groom and Bailey's decomposition and the phase tensor analyses are used for avoiding galvanic distortions and Swift's analysis, Bahr's parameters are some of the most common and conventional dimensionality determination approaches. The phase tensor is a relatively more recent approach compared to the rest and is useful for studying in a distortion-free medium. The main objective of this study is to develop MATLAB® scripts for calculating and imaging the phase tensor ellipses and applying them to observed data collected at the central part of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ). Final images are compared to other geophysical study results performed within the same area.