Electrical resistivity structure beneath mt. Erciyes Central Anatolia, Turkey
Erciyes volkanı'nın elektrik yapısının manyetotellürik yöntem ile incelenmesi
- Tez No: 768275
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜLENT TANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İç Anadolu Bölgesi, Pontitler ile Anatolid - Torid blokları arasında yer alan ara bir kuşaktır. Bölgede bulunan çok sayıda havza, kıvrım, fay, volkanik alan ve zengin maden kaynakları yıllardır yerbilimcilerin ilgisini çekmiştir. Erciyes Volkanı, Orta Anadolu bölgesinde yer alan ve uzun süredir aktivite gözlenmeyen Kuvaterner yaşlı bir stratovolkandır. Bu tezde manyetotellürik (MT) yöntem kullanarak elektriksel özelliklerinin üç-boyutlu (3 - B) görüntülenmesini ve yapısını yorumlamayı amaçladım. MT popüler bir jeofizik yöntemdir ve son yıllarda volkanik alanların araştırılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, Erciyes Volkanı civarında yapılan MT yöntemin ilk sistematik uygulaması olarak kabul edilebilir. 2013 - 2018 yılları arasında, Kıta Dinamikleri/Orta Anadolu Tektoniği projesinin (CD/CAT) bir parçası olarak volkanı ve bulunduğu bölgeyi çevreleyen bir ağ oluşturacak şekilde 48 geniş bantlı MT ölçümü gerçekleşmiştir. Elde edilen veri seti boyutluluk analizinde kullanılmış ve 38 istasyon verisini içeren 3 - B çözüm algoritmaları ile bölgenin gerçek elektriksel yapısı elde edilmiştir. Analiz sonuçları, bölgesel yer-elektrik yöneliminin ∼ K25◦D olduğunu gösterir ve bölgenin yapısal doğrultusu ile örtüşür. MT verilerinin boyutluluğunu belirlemek için faz tensör analizleri yapılmıştır. Gözlemlenen geniş bant verileri, ModEM© olarak bilinen 3 - B bir ters çözüm algoritması kullanılarak, Erciyes Volkanı ve içerisinde bulunduğu bölgenin elektriksel yapısı ortaya çıkartılmıştır. Ters çözüm algoritması iki farklı şekilde kullanılmıştır; topografya bilgisi içeren ve topografya bilgisi içermeyen. 3 - B ters çözüm sonucu, üç farklı iletkenlik özelliği ortaya çıkarmıştır; volkanın altında bulunan yaygın bir iletken anomali ve volkanın yakınında iki farklı iletken alan. Nihai model incelendiğinde, iletken bölgelerin birbirinden net bir şekilde ayrıldığını gözlemlemek mümkündür. Jeolojik verilerle birleştirildiğinde iletken sınırlarının bölgedeki faylanmalarla örtüştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Central Anatolia (CA) is an intermediate belt between the Pontides and the Anatolide-Tauride blocks. Numerous basins, folds, faults, volcanic fields, and rich mineral resources in the region have attracted the attention of geoscientists for years. Mt. Erciyes is a Quaternary-aged stratovolcano located in CA, which has not been activated for a long time. In this thesis, I aimed to perform three-dimensional (3 - D) imaging of its electrical properties using magnetotellurics (MT) and interpret its structure. MT method has been extensively used in the exploration of volcanic areas. This study can be considered as the first systematic application of the MT performed in the vicinity of Mt. Erciyes. Between 2013 and 2018, deploying 48 wide-band MT soundings forming a grid surrounding the volcano and its location as part of the Continental Dynamics/Central Anatolian Tectonics project (CD/CAT). The obtained data set was used for determining the dimensionality of the survey area, and the realistic electrical structure of the region was achieved with 3 - D solution algorithms including 38 station data. The results showed that the regional geoelectric strike direction is ∼ N25◦E which coincides with the structural strike of the region. For determining the dimensionality of the MT data, phase tensor analyses were performed. The observed wide-band data were inverted using a 3 - D inversion algorithm known as the ModEM © in two distinct ways; with and without topography information to reveal the electrical structure. The 3 - D inversion results revealed three distinct conductivity features: a widespread conductive anomaly found beneath the volcano and two conductive areas in the vicinity of the volcano. When the final model is examined, it is possible to observe that the conductive regions are separated from each other. If the final model is examined together with the geological data, it is noticed that the boundaries of the conductor coincide with the faulting in the region.