Computational analysis of Rsa based attacks
Rsa tabanlı atakların hesaplamalı analizi
- Tez No: 427721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İki veya daha fazla asal sayının çarpımından meydana gelen büyük bir sayının, asal bileşenlerine ayrıştırılabilmesinin zorluğu esasına dayanan RSA sistemi, sağlamış olduğu güvenlik seviyesi ve anahtar paylaşımında getirdiği yeniliklerle kriptoloji alanında tartışmasız bir öneme sahiptir. Mevcut algoritmanın beraberinde getirdiği uzun anahtar boyutları, gerektirdiği geniş hafıza alanı ve anahtar paylaşımının dayandığı 'asal bileşenlere ayrıştırmanın zorluğu' esasının güvenlik açısından aşılabilir olması, bu alanda mevcut RSA algoritmasında değişiklikler yapmayı ya da RSA'yı maksimum güvenlikle korumayı sağlayan önlemleri uygulama esnasında almayı gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada RSA algoritması birçok yönüyle ele alınacak, uygulanan bazı kriptanaliz yöntemlerine karşı RSA'ya maksimum güvenlik sağlayacak tedbirler gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The RSA Algorithm has an indisputable importance in cryptology. RSA's security depends on the difficulty of factoring big composite number. This number is the multiplication of two or more prime numbers and its factorization is nearly infeasible. Since the existing RSA Algorithm needs long key sizes, requires big memory spaces and also has the deficiency depending on a feasible but long factorization principle, it seems necessary to make some changes or taking some necessary precautions during the implementation of RSA in order to provide maximum security level. In this thesis, RSA algorithm will be examined and evaluated in detail. Moreover, some security precautions, that support RSA against some applied cryptanalysis methods, will be indicated.