Titanyum dioksit nanopartiküllerinin sıçan T ve b lenfositleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effects of titanium dioxide nanoparticles on rat T and b cell
  1. Tez No: 427737
  2. Yazar: SENEM SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL MAZMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanopartiküller son yıllarda büyük önem kazanmış ve gündelik hayatımızda kullandığımız birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır. Nano boyutlardaki titanyum dioksit (TiO2) partikülleri, gıda, kozmetik ve ilaç endüstrisinin ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İmmün sistem yabancı etkilere karşı canlının korunmasından sorumludur. Lenfositler immün sistemin önemli elemanlarındandır. Bu çalışmada, TiO2 in immün sistem üzerine etkisi ve etki süresinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ergin erkek sıçanlara 25 nm boyutundaki TiO2 in 250 mg/kg'lık süspanse dozu 30 gün boyunca, günaşırı olarak TiO2 gavaj ile oral olarak verilmiştir. 30 gün sonunda bir grup sıçan disekte edilerek, T ve B lenfositler üzerine etkisi kemik iliğinde CD3, CD4, CD8, CD20 CD45 miktarları ölçülerek tespit edilmiştir. Ayrıca lökosit (WBC), eritrosit (RBC), hemoglobin (HGB), hemotokrit (HTC) trombosit (PLT), lenfosit sayısı (LEN) ve lenfosit yüzdesi (LEN %) ölçülmüştür. TiO2' in etki süresini ölçmek için 30 günlük uygulama sonrası kalan sıçanlara herhangi bir işlem yapılmamış bir grup uygulama bitimini takip eden 15. günde ve bir grup 30. günde disekte edilerek aynı analizler tekrarlanmıştır. Bulgular kontrol değerleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 30 günlük uygulama sonrası B hücre markerları olan CD45 ve CD20 miktarlarında anlamlı bir artış görülürken, T hücre markerı olan CD4 miktarında artış ve CD8 miktarında ise azalış gözlenmiştir. Değişimler uygulama sonrası 30 günlük bekleme süresinde düzelerek kontrol değerleri ile aynı olmuştur. 30 günlük uygulama sonrası periferik kan değerlerinde belirgin bir farklılık gözlenmezken, uygulamadan sonraki 15 günlük bekleme süresi sonrası WBC, RBC, HCT, LEN ve LEN % artışlar olmuştur. 30 günlük bekleme süresi sonrasında ise WBC, RBC, HGB, HCT, PLT ve LEN sayıları belirgin şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles have gained importance in recent years and are currently essential constituents in a multitude of convenience products. Nanosized titanium dioxide (TiO2) particles are widely used in products of the food, cosmetic, pharmaceutical industry. The immune system the safeguards to internal and external environment. Lymphocytes are the major components of the immune system. In this study it is aimed to investigate effects and continuance in time of TiO2 on immune system. For this purpose 25 nm and 250mg/kg TiO2 suspansion is given to mature rats via intra gastric gavage instillation as every other day for 30 days. A group of rats are dissected at 1st day after 30 days administration and CD45, CD3, CD4, CD8 and CD20 markers were analyzed to determination effect of TiO2 on T and B cells. Additionaly leucocyte (WBC), erythrocyte (RBC), hemaglobin (HGB), hematocrit (HCT), Platelet (PLT), lymphocyte (LYM) ve lymphocyte percentage (LYM %) amounts are also analyzed. After 30 days administration, it wasn't affect any treatment and one group of rats were dissected at 15th day and the other group were dissected at 30th day and done same analysis for evaluate TiO2 effects in time manner. Findings are compared with control group results. It is found that CD45 and CD20 B cell marker and CD4 T cell marker values increased and CD8 T cell marker values decreased after 30 days administration. However it is observed recovery at 30th days of waiting period. Values were similar with the control group. For the first dissected rats after administration there isn't any significant difference between peripheral blood values of two groups. It is observed increased WBC, RBC, HCT, LYM values at 15th day of waiting period after administration but reported significantly decreased WBC, RBC, HGB, HCT, PLT ve LYM values at 30th day of waiting period for complete blood count analysis.