Jelatin-aljinat-titanyum dioksit-süperoksit dismutaz biyosensörünün geliştirilmesi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Development of gelatin-alginate- titanium dioxide- superoxide dismutase biosensor and investigation of electrochemical properties
  1. Tez No: 467455
  2. Yazar: UTKU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, platin elektrot yüzeyine SOD'un (Süperoksit dismutaz) jelatin-aljinat-titanyum dioksit (J-AL-TiO2) içine immobilizasyonu yapıldı. Bu nedenle jelatin-aljinat oranı, SOD konstantrasyonu, TiO2 miktarı, glutaraldehit konsantrasyonu ve pH gibi biyosensörün performansını etkileyen parametreler incelendi. EIS (Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi) ve CV (Döngüsel voltametri) ile immobilizasyon basamakları çalışılmış ve biyosensörün elektrokimyası incelenmiştir. Farklı tarama hızlarında döngüsel voltametri ile yapılan çalışmalarda TiO2 nanopartiküllerin ve redoks probunun etkisi araştırılmıştır. ks ve α değerleri hesaplanarak bu etki sayısal olarak açıklanmıştır. Jelatin-Aljinat-TiO2-SOD elektrot ile yapılan kalibrasyon çalışmasında iki lineer aralık belirlenmiştir. Küçük lineer aralık 0.0009 mM – 0.125 mM aralığında ve büyük lineer aralık için 0.25 mM - 2 mM arasında bulunmuştur. Algılama limiti ise 0,9 μM olarak belirlenmiştir. Ayrıca biyosensörün kullanılabilirliği araştırılmıştır ve geliştirilen biyosensör ile 10. gün sonunda alınan ölçümde kalan aktivite % 61.56 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen biyosensör O2•- tayini için yüksek seçicilik, düşük tayin sınırı, uzun süreli kararlılık gibi önemli analitik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biosensor was constructed by immobilization of SOD, in gelatin-alginate-titanium dioxide on a platinum electrode. For this, parameters affecting the performance of the biosensor such as amount of gelatin-alginate ratio, TiO2, concentration of SOD, glutaraldehite and pH were investigated. Immobilization steps were studied by using Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Cyclic Voltammetry (CV) techniques, and the electrochemistry of the biosensor were examined. By using CV at different scan rates, the effect of TiO2 nanoparticles and redox probe were investigated. This effect was explained as numerical by calculating ks and α values. The calibration curve of gelatin-alginate-TiO2-SOD electrode consisted of two linear range. The smaller linear range was observed between 0.0009 mM – 0.125 mM and the higher linear range was between 0.25 mM – 2 mM. Detection limit of the biosensor was 0,9 μM. The stability of the biosensor also studied and after 10 days the retained activity was 61.56%, compared with the first day. Constructed biosensor shows that it has significant analytical properties such as high selection for O2•-, low detection limit, long-term stability.