Substitue benzamit türevi ligand ve metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik aktivite özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and catalytic activity properties of substituted benzamide derivative ligands and their metal complexes
- Tez No: 427789
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçiş metalleri ile farklı donör gruplara sahip ligandların meydana getirdikleri bileşikler koordinasyon kimyasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu tip bileşiklerin yapı ve özelliklerinin incelenmesi kapsamında gerçekleştirilen bu tez çalışmasında; benzamit türevi kıskaç ligand tipinde dokuz adet yeni bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonları 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS ve FT-IR teknikleriyle yapılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin Zn(II) ve Co(II) geçiş metali kompleksleri inert ortamda sentezlenmiştir. Metal komplekslerin yapıları; 1H NMR, 13C NMR (Zn(II) kompleksleri), FT-IR ve KBr oran analizi teknikleri ile karakterize edilmiştir. Saf olarak elde edilen metal komplekslerinin dioksijen varlığında katalitik aktiviteleri incelenmiş ve oksidasyon reaksiyonunda substrat olarak trifenilfosfin (PPh3) kullanılmıştır. Gerçekleştirilen aktivite testi sonucunda sadece Co(II) komplekslerinin aktivite gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek aktiviteyi sırasıyla [Et4N]2[Co(HL7)2], [Et4N]2[Co(HL6)2], [Et4N]2[Co(HL3)2] ve [Et4N]2[Co(HL8)2] komplekslerinin gösterdiği tespit edilmiştir. Bu metal kompleksler için, TON ve TOF değerleri sırasıyla; 8.1/0.338, 6.6/0.275, 5.8/0.242 ve 5.4/0.225 s-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The compounds which formed with transition metals of ligands that have different donor groups, takes an important place in coordination chemistry. Conducted to examine the structure and properties of these compounds, in this thesis study; the pincer type of nine new benzamide derivative ligands were synthesized and characterized by 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS and FT-IR techniques. Co(II) andZn(II) transition metal complexes of these ligands were synthesized in the inert atmosphere. Structure of metal complexes were characterized by 1H NMR, 13C NMR (Zn(II) metal complexes), FT-IR and also with KBr rate analysis techniques. Catalytic activity of the pure metal complexes were investigated in presence of dioxygen. Triphenylphosphine (PPh3), was used as a substrate in this oxidation reaction. As a result of catalytic activation tests, only Co(II) metal complexes were found to be catalytically active. [Et4N]2[Co(HL7)2], [Et4N]2[Co(HL6)2], [Et4N]2[Co(HL3)2] and [Et4N]2[Co(HL8)2] complexes were showed higher catalytic activity than other metal complexes. Calculated TON/TOF values for these complexes were found as; 8.1/0.338, 6.6/0.275, 5.8/0.242 and 5.4/0.225 s-1 respectively.