Haberleşme ve ulaşım ağlarında röle yerleştirme problemleri
Relay location in telecommunication and transportation networks
- Tez No: 427830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Haberleşme ağlarında optik sinyallerin menzillerini artıran yenileyiciler, ulaşım ağlarında yüklerin, sürücülerin yada ulaştırma vasıtalarının değiştirildiği stratejik olarak seçilmiş noktalar, alternatif yakıt ile çalışan araçların uzun mesafeli yolculuklarını tamamlayabilmeleri için yol ağları üzerine yerleştirilen dolum istasyonları rölelerin değişik uygulama alanlarındaki kullanımlarına birer örnek teşkil etmektedir. Röleler değişik isimler ve fonksiyonlarla birçok haberleşme ve ulaşım ağının temel birer parçasıdır ve rölelerin ağlarda en iyi yerlerinin bulunması birçok uygulama alanında önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, yazında yer alan değişik röle yerleştirme problemleri ele alınmış, yeni problemler tanıtılmış ve bu problemlerin ̧çözümü için etkin kesin çözüm yöntemleri önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, röle yerleştirme problemlerine değişik ağ topolojileri, kapasiteleri, maliyetleri ve talep durumları perspektiflerinden yaklaşılarak önemli teorik sonuçlar elde edilmiştir. Röle yerleştirme problemlerini temel olarak diğer problemlerden ayıran ve çözümünü zorlaştıran ana husus ele alınan varlıkların ağdaki hareketini sınırlayan menzil kısıtlarıdır. Önerdiğimiz yol-parçacığı tabanlı formülasyonlar ile söz konusu menzil kısıtlarının ve oluşturulacak rotalar için ön görülecek daha genel sınırlandırmaların doğrudan ve etkin bir şekilde modellenmesi mümkün olmaktadır. Yol parçacığı tabanlı formülasyonların esnek yapıları kullanılarak değişik uygulamalarda ortaya çıkan ve bir birinden farklı özellikleri barındıran röle yerleştirme problemleri için etkin çözüm yöntemleri sunulmuştur. Gerçekçi problem örnekleri üzerinde yapılan kapsamlı hesapsal çalışmalar önerdiğimiz bu özgün yaklaşım ile geliştirdiğimiz kesin çözüm yöntemlerinin hesapsal performansının literatürde var olan en iyi sezgisel algoritmalar ile yarışabilecek seviyede olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With different names and functions, relays play a crucial role in the design of telecommunications and transportation networks and finding optimal relay locations is an important concern in various applications. We investigate several relay location problems from the literature, propose new ones and design efficient solution methods to obtain managerial insights. The basic problem we investigate in this dissertation is the Regenerator Location Problem (RLP). We revisit RLP from the hub location perspective and introduce two new dimensions involving the challenges of survivability. Considering the flexible optical network architecture, we relax all pairs connectivity, infinite capacity links and single modulation level assumptions of RLP and introduce the regenerator location problem in flexible optical networks (RLP-FON). RLP-FON solves regenerator location, routing, bandwidth allocation and modulation selection problems jointly to better exploit the opportunities offered by this novel network architecture. For various problems arising in telecommunications and transportation it is beneficial to consider edge design and relay locations together. We add the edge design aspect to RLP and extend our research to Network Design Problem with Relays. Different than telecommunications networks, the total length of a route is an important issue in transportation. So in the final part we include circuitry constraints to the routing decisions and study the Refueling Station Location Problem for Alternative Fuel Vehicles. We approach relay location problems from different angles: network topologies, capacities, costs, and demands and provide significant theoretical results. For all relay location problems, the reach limitations for the related entities pose the main challenge and we propose novel path-segment based formulation approaches to incorporate these constraints in an efficient way. Extensive numerical experiments with realistic problem instances attest to the efficacy of the proposed approach.