İstanbul metropolündeki atmosferik polibromlu difenil eter (PBDE) düzeylerinin incelenmesi
Investigation of atmospheric polybrominated diphenly ether (PBDE) levels in the metropolis of İstanbul
- Tez No: 427872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GEDİK, DOÇ. DR. PERİHAN BİNNUR KURT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalıcı organik kirleticiler (KOK) doğada uzun süre bozunmadan kalabilen veya çok yavaş bozunan ve canlılar üzerinde toksik etkileri olan kimyasal maddelerdir. Polibromlu difenil eterler (PBDE); tüketici ürünlerinin yangına/tutuşmaya dayanıklılığını arttırmak amacı ile alev geciktirici olarak kullanılan kimyasallardır. Bu çalışma kapsamında ticari karışımlarının kullanımı ve üretimi 2009 yılında Stockholm Sözleşmesi kapsamında yasaklanan PBDE bileşiklerinin İstanbul dış ortam havasındaki seviyeleri araştırılmıştır. Bu amaçla, yüksek hacimli aktif hava örnekleme cihazı ile İstanbul'da yer alan kentsel (Beşiktaş) ve kırsal (Beykoz) bir alınan gaz faz ve partikül faz hava örnekleri laboratuvar şartlarında ekstraksiyon deriştirme işlemi ve temizleme işlemlerinden geçirildikten sonra GC-MS ile toplam 14 PBDE kongeneri analiz edilmiştir. Analizler sonucunda kentsel alanda gaz ve partikül fazdaki Σ14 PBDE bileşiğinin konsantrasyon değerleri tayin sınırı ile 59,8 pg/m3 aralığında iken bu değerler kırsal alan için 2,55-70,4 pg/m3 aralığında değişmektedir. Gaz fazda partikül faza oranla PBDE bileşiklerinin daha baskın olmakla birlikte her iki alanın da muhtemel kirletici kaynaklardan benzer şekilde etkilendiği gözlenmiştir. Çalışma sonuçları, İstanbul ilinde“kırsal”alan olarak nitelendirilen bir bölgede dahi kentsel bir alanda gözlenen PBDE kimyasallarına benzer profil ve seviyelerde rastlanabildiğini, bu da ateşe mukavemeti artırmak amacı ile tüketici ürünleri bünyesine eklenen bu kimyasalların tüketiciler tarafından kullanıldıkları her alanda belirlenebilir düzeylere erişebildiğini göstermektedir. İstanbul'da belirlenen PBDE seviyeleri dünyanın farklı metropollerinde yapılan çalışmalarda belirlenen kirletici seviyelerine göre daha düşüktür. Çalışma, İstanbul ilinde PBDE'ler üzerine yapılan ilk çalışma olup, bundan sonra İstanbul ilinde veya ülkemizin diğer bölgelerinde kentsel ve kırsal alanlarda yapılacak olan çalışmalar için öncü nitelikte olması ve bir altlık oluşturması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Persistent organic pollutants (POPs) are a group of chemicals that resist to degradation or degraded slowly in the environment. Polybrominated diphenyl ethers (PBDEs) are brominated chemicals used as a flame reterdant to increase the durability of consumer products to ignition. In this study, ambient air concentrations of PBDEs , that the usage and production banned in 2009 under Stockholm Convention. For this purpose active air samples were collected in an urban (Besiktas) and background (Beykoz) location in Istanbul and PBDEs were investigated in gas and particulate phase. Samples were soxhlet extracted concentrated cleaned up and Σ14 PBDE congeners were anlyzed using GC-MS. The total of gas and particulate phase concentrations at urban siteand rural ranged from tsa-59.8 pg/m3 and 2.55-70.4 pg/m3 respectively. Gas phase concentrations are higher than particulate phase concentrations, however congener patterns indicate that both locations are affected by the similar sources. Results of the study showed that, concentrations and congener profiles in backgournd area is even similar to these in urban area which means that such flame retardant chemicals in consumer products are at detectable levels whereever consumers use them. Levels detected in Istanbul were lower compared to levels from other cities in the world. Current study is a pioneering study for the similar studies to be conducted in Istanbul in the future or studies to be conducted in other cities of Turkey.