Kültüre edilmiş meme kanseri hücrelerinde ATM,TRIM29, TWIST1 ifadesini kontrol eden moleküler mekanizmaların araştırılması
Understanding transcriptional control mechanisms of the ATM, TRIM29, TWIST1 pathway in cultured breast cancer cells
  1. Tez No: 427874
  2. Yazar: MUZAFFER DÜKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FIŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Meme kanseri toplam kanser vakalarının %23'ünü ve kanserin neden olduğu ölümlerin %14'ünü oluşturur.Kanserli hücrelerin oluşum süreci ve mekanizmaları çok komplekstir. Kanserle bağlantılı olan genlerin ekspresyonu ve kontrolünün nasıl sağlandığını anlamaya yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Kanserin oluşum mekanizmalarının anlaşılması kanser tedavisi için farklı yöntemler geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Kanser tedavisinde günümüzde en önemli nokta erken teşhis ve çok yönlü tedavidir. Artık insanların gen haritaları çıkarılmakta ve gelecekteki kanser yatkınlık oranları test edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı gelecekte meme kanseri marker geni olmaya aday ATM'nin, tümör baskılayıcı gen olduğunu düşündüğümüz TRIM29 ve TWIST1 onkogeni arasındaki transkripsiyonel bağlantıların meme kanseri ve meme epiteli hücre gruplarında belirlenmesidir. Çalışma kapsamında ilk olarak ATM ve TRIM29 arasındaki transkripsiyonel ilişkinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu sebeplelaboratuvarda bulunan 9 farklı meme epiteli hücre hattında TRIM29 ekspresyonu test edilmiştir. Bu hücrelerden 7 tanesi meme kanseri, 1 tanesi normal meme epiteli hücresi ve 1 tanesi ölümsüz meme epiteli hücre hattıdır. 4 hücre hattının TRIM29 ekspresyonunasahip olduğu belirlenmiştir. TRIM29 ekspresyonu2 meme kanseri hücre hattı (SKBr3, MDA-MB-468), 1 normal meme epiteli hücresi (HMEC) ve kanser oluşturma yeteneği olmayan MCF-10A hücrelerinde tespit edilmiştir. SKBr3, MDA-MB-468 ve HMEC hücreleri çalışma kapsamında kültüre edilmiştir. 2 adet TRIM29 eksprese etmeyen hücre grubu (BT-549 ve MDA-MB-231) da çalışma boyunca kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Bu hücre gruplarından SKBr3, MDA-MB-468, MDA-MB-231 ve HMEC için shRNA aracılı,ATMinaktivasyonu sağlanmış hücreler elde edildi. SKBr3, MDA-MB-468 ve HMEC hücreleri için ATM azalışını takiben TRIM29 protein ve mRNAekspresyonunda azalma, TWIST1 protein ve mRNA ekspresyonunda ise artma olduğu tespit edildi. Daha sonra ATM tarafından kontrol edilen transkripsiyon faktörleri belirlendi. Bu transkripsiyon faktörleriNF-B, HIF-1α, Sp1 ve ATF'dir. SKBr3, MDA-MB-468, MDA-MB-231 ve HMEC için NF-Bve HIF-1αinaktivasyonu sağlanmışhücreler elde edildi. HIF-1αekspresyonu azaltılmış hücre gruplarında TRIM29 ve TWIST1ekspresyonu test edildi.NF-Binaktivasyonu sağlanmış hücre gruplarında ise HIF-1αve TRIM29 ekspresyonu değişimi analiz edildi.Bu iki gendeki azalmanın TRIM29 protein ve mRNA ekspresyonunu azalttığı tespit edildi.Buna karşılık HIF-1αinaktivasyonunu takiben TWIST1 mRNA ve protein ekspresyonunda artma tespit edildi. TWIST1 mRNA ve protein ekspresyonu ATM inaktivasyonu sağlanmış MDA-MB-231 hücrelerinde değişime uğramazken, TWIST1 mRNA ekspresyonu HIF-1α inaktivasyonu sağlanmış MDA-MB-231 hücrelerinde azaldı.Gen inaktivasyonlarının hedef genler üzerine etkisi RT-PCR, eş zamanlı qRT-PCR ve western-blot yöntemleri ile analiz edildi. HIF-1αartışının TRIM29 ekspresyonunu nasıl etkilediğini test etmek için SKBr3, MDA-MB-468 ve HMEC hücreleri hipoksiye maruz bırakılmıştır. Hipoksik koşullar altında, HIF-1αekspresyonundaki artışı takiben TRIM29 ve TWIST ekspresyonu değişimitest edilmiştir. MDA-MB-231 ve BT-549 hücreleri hipoksiye maruz bırakılarak TWIST1 ekspresyonu değişimi analiz edilmiştir. TRIM29 mRNA ve protein ekspresyonunun hipoksik koşullarda SKBr3, MDA-MB-468 ve HMEC hücrelerinde arttığı gözlenmiştir. TWIST1 mRNA ve protein ekspresyonu hipoksik koşullarda TRIM29 ifade eden hücrelerde değişmediği belirlenmiştir. MDA-MB-231 ve BT-549 hücrelerinde ise hipoksik koşullarda TWIST1 mRNA ve protein ekspresyonu artmıştır. Hipoksik koşullarda TRIM29 ekspresyonunun arttığı anlaşılmıştır.Daha sonra ATM ve HIF-1α inaktivasyonu sağlanmış SKBr3 ve MDA-MB-468 hücreleri hipoksiye maruz bırakılmış ve TRIM29 ekspresyonu değişimi analiz edilmiştir. TRIM29'un hipoksik koşullarda ekspresyon artışının ATM ve HIF-1α bağımlı olduğu gösterilmiştir. SKBr3, MDA-MB-468 ve HMEC hücre grupları içinTRIM29 ve TWIST1 ekspresyonu azaltılmış hücreler oluşturulmuş ve genlerin etkileşimi test edilmiştir. TRIM29 ile TWIST1 arasında antagonist bir etkinin olduğu tespit edilmiştir. Meme kanseri ve meme epiteli hücrelerindeTRIM29 ekspresyonu düşüşünü takiben TWIST1 ekspresyonu artmakta, TWIST1 ekspresyonundaki düşüş ise TRIM29 ekspresyonunu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women. Breast cancer is accounting for 14% of deaths caused by cancer and 23% of total cancer cases.The formation process and mechanisms of the cancer cells are very complex. There are many studiesto understand how to control and expression of genes associated with cancer. Understanding the mechanisms in cancer formation can help to develop different methods for the treatment of cancer. The most important point the treatment of cancer is early diagnosis and multifaceted treatment.Human gene maps have been obtaining and are being tested to understand for cancer predisposition rate in future. The main purpose of this study is that to describe transcriptional relationship between TRIM29tumor suppressor gene, TWIST1 oncogene and ATM, which is a candidate to be breast cancer marker gene, in breast cancer and mammary epithelial cell lines. We aimedfirstly to understand the transcriptional relationship between ATM and TRIM29. Therefore TRIM29 abundance were testedin nine different breast epithelial cell lines in the laboratory.Seven of these cells are breast tumor cells, one of these cell is non-tumorigenic mammary epithelium-derived cell and last one is human mammary epithelium cells. We observed that TRIM29 was only detected in the tumor lines SKBr3, MDA-MB-468, and non-tumorigenic mammary epithelium-derived (MCF-10A) and human mammary epithelium cells (HMEC). SKBr3, MDA-MB-468 and HMEC were cultured for this study. Also we used BT-549 and MDA-MB-231 cell lines which do not express TRIM29 as control during study. We used shRNA mediated gene knockdown to diminish expression of ATM in SKBr3, MDA-MB-468, MDA-MB-231 and HMEC cell lines. We measured a sharp decrease expression in TRIM29 protein and mRNA, unlike increasing expression in TWIST1 protein and mRNA fallowing ATM knockdown. Then we determined transcription factors controlled by the ATM. These transcription factors are NF-κB, HIF-1α Sp1 and ATF. We obtained SKBr3, MDA-MB-468, MDA-MB-231 and HMEC cell lines which have diminished expression of NF-κB and HIF-1α. Then we tested TRIM29 and TWIST1 expression in HIF-1α knockdown cell lines. Also we analysed expression of HIF-1αand TRIM29 in NF-κB knockdown cells. We found out that expression of TRIM29 mRNA and protein decreasedfallowing HIF-1α and NF-κB knockdownunlike mRNA and protein expression of TWIST1 increased in HIF-1α knockdown. TWIST1 mRNA and protein expression was stable fallowing ATM knockdown in MDA-MB-231 cell,on the other hand TWIST mRNA expression decreased in HIF-1α knockdown for same cell line. The effect of knockdown process on target geneswere tested by RT-PCR, real timeqPCR and western-blot techniques. SKBr3, MDA-MB-468 and HMEC cell lines were incubated under hypoxia to understand how to effect increased expression of HIF-1α on TRIM29 and TWIST1.MDA-MB-231 and BT-549 cells exposed to hypoxia were analyzed TWIST1 exchange. We showed that, in SKBr3, MDA-MB-468 and HMEC cell lines, TRIM29 is upregulation in response to hypoxia and also expression of TWIST1 did not change in cell lines which express TRIM29 in response to hypoxia. We observed increases in TWIST1 mRNA and protein expression in MDA-MB-231 and BT-549 cells during hypoxia. We found out that TRIM29 is upragulating in response to hypoxia. Then we examined TRIM29 hypoxic response in ATM and HIF-1αknockdown SKBr3 and MDA-MB-468 cells. We showed that hypoxia inducibile expression of TRIM29 is ATM and HIF-1α dependent. To understand the relationship between TRIM29 and TWIST1 we constituted TRIM29 and TWIST knockdown SKBr3, MDA-MB-468 and HMEC cells and tested mRNA and protein expression for those cells. We concluded that TRIM29 and TWIST antogonize the activity of each other. We observed that TRIM29 knockdown results in upregulation of TWIST1 and knockdown of TWIST1 drives up TRIM29 expression in cultured breast cancer and mammary epithelial cells.