Bazaltik kayaların bileşim ve dokusal özelliklerinin mekanik davranışlarına etkisi
The effect of composition and textural properties on the mechanical behaviours of basaltic rocks
- Tez No: 427899
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde yapılmakta olan mühendislik projeleri ile birlikte doğal kaynak ihtiyacı da giderek artmaktadır. İhtiyaçları karşılamak için, dayanım ve dayanıklılığı yüksek olmasından ötürü bazaltik kayalar tercih edilmektedir. Bu bağlamda, mühendislik uygulamalarında ve gerektiğinde farklı sektörlerde de kullanılabilecek bazaltların çatlak başlangıçlarının, yenilme eşik değerlerinin ve yük altındaki davranışlarının yanı sıra, bunları etkileyen mineralojik ve petrografik özelliklerinin de bilinmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada farklı mineralojik ve petrografik özelliklere sahip bazaltik kayaların mekanik davranışlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmalar Marmara Bölgesi ve çevresindeki bazalt taş ocaklarından getirilmiş olan örnekler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Mineralojik ve kimyasal bileşimleri belirlenen bazaltların, görüntü analizi yapılarak petrografik özellikleri sayısallaştırılmıştır. Laboratuvar çalışmaları sonucunda mekanik değerleri bulunmuş ve akustik emisyon yöntemi ile çatlak başlangıcı ve yenilme eşik değeri yükleri tespit edilmiştir. Tüm bu veriler dikkate alınarak benzer fiziksel ve mekanik özellikler gösteren bazaltik kayalar için bileşim ve dokusal özellikleri doğrultusunda bir gruplandırma yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The neccesity of natural resource gradually increases with engineering projects which are currently being carried out at the present time. For meet the requirements, basaltic rocks are preferred due to their high strength and durability. In this context, it is important to know the mineralogical and petrographic characteristics of basalts, which used in engineering applications and when required different sectors, that affect their crack initiating, failure threshold and as well as the behavior under load. This study aimed to reveal the mechanical behavior of basaltic rocks which have different mineralogical and petrographic features. Research was carried out on samples that have been collected from the basalt quarries within Marmara Region and its surroundings. After mineralogical and chemical composition analysis, petrographic properties of basalts were digitized with the help of the image processing. At the end of the laboratory studies, mechanic properties were obtained and load values of crack initiation and failure threshold were determined with acoustic emission method. Basaltic rocks having same physical and mechanical properties were classified according their composition and texture.