Batı Karadeniz'de ticari demersal balık stokları üzerinde trol balıkçılığının etkisi
The effect of trawl fishery on commercial demersal fish stocks in the Western Black Sea
  1. Tez No: 427901
  2. Yazar: TANER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDES SAADET KARAKULAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz'in önemli balıkçılık alanlarından biri olan Batı Karadeniz'de 20–50 m ve 50-100 m derinlik konturlarında sürdürülen balıkçılık faaliyetleri sonucunda elde edilen toplam ve ıskarta av değerlendirilmiş, hedef türler olan barbunya ve mezgit balıklarının popülasyon parametreleri hesaplanmıştır. Çalışma süresince toplam 22 kemikli balık, 3 kıkırdaklı balık, 3 kabuklu, 2 yumuşakça ve 2 derisidikenli türü belirlenmiştir. Toplam ıskarta oranı % 31,4 olarak hesaplanmış ve artan derinlikle birlikte ıskarta oranının azaldığı tespit edilmiştir. İki balıkçılık sezonunda ortalama 46,38±18,71 kg/saat birim çabada av elde edilmiştir. DPUE değeri 3,42 kg/saat ile 29,66 kg/saat arasında değişirken, ortalama DPUE 14,70±5,77 kg/saat olarak hesaplanmıştır. Barbunya popülasyonunun boy dağılımı, 6,3 cm ve 18,9 cm arasında değişim göstermiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri barbunya balığı için L∞=24,18, W∞=146,7, k=0,17 ve t0= -1,98 olarak hesaplanmıştır. Mezgit popülasyonunun boy dağılımı, 6 cm ve 25,9 cm arasında değişim göstermiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri mezgit balığı için L∞=37,05, W∞=507,9, k=0,10 ve t0= -1,63 olarak hesaplanmıştır. Hedef türler olan mezgit ve barbunya stokları üzerinde aşırı balıkçılık baskısı olduğu ve büyüme aşırı avcılığı yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the total and discard catch obtained from the western Black Sea, one of the important fishery regions of Black Sea, was assessed in depth contours of 20-50 m and 50-100 m and population parameters of the target species red mullet and whiting were calculated. During the study, a total of 22 bony fishes, 3 cartilaginous fishes, 3 crustaceans, 2 mollusks and 2 echinoderms were identified. The total discard ratio was calculated as 31.4% and it has been found to reduce the discard rate with increasing depth. The mean CPUE was 46.38±18.71 kg/hour for two fishing seasons. While DPUE values were ranged between 3.42 and 29.66 kg/hour, an average DPUE was calculated as 14.70 ± 5.77 kg/hour. Total length distribution of red mullet population ranged between 6.3 cm and 18.9 cm. The von Bertalanffy growth parameters were calculated as L∞=24.18, W∞=146.7, k=0.17 and t0= -1.98 for red mullet. Total length distribution of whiting population ranged between 6 cm and 25.9 cm. The von Bertalanffy growth parameters were calculated as L∞=37.05, W∞=507.9, k=0.10 and t0= -1.63 for whiting. It was found that there is an excessive fishing pressure and growth overfishing on the red mullet and whiting stocks which are the target species.