Giyilebilir teknolojiler tabanlı mobil hasta takip sistemi tasarımı ve geliştirilmesi
Designing and implementing a mobile patient monitoring system based wearable technologies
  1. Tez No: 427913
  2. Yazar: NECİP FAZIL BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, giyilebilir teknoloji kavramı ve uygulama alanları, giyilebilir teknolojilerin tarihsel gelişimi ve geleceğe yönelik öngörüler araştırılmıştır. Bunların yanı sıra, mobil hasta izleme sistemlerinin yapıları ve örnekleri araştırılmıştır. Bu araştırmalar ışığında hasta, sporcu, yaşlı gibi risk grubundaki kişilerin vücut sıcaklığı, galvanik deri tepkisi, nabız sayısı, nefes sayısı gibi temel sağlık bilgilerinin, zaman ve maliyet tasarrufu yapılarak uzun müddet izlenmesini sağlayabilen, giyilebilir mobil bir sağlık sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir.Tasarlanan istemin çalışması üç aşamadan oluşmaktadır. Birincisi hastanın vücudunda bulunan sensörler vasıtasıyla hastanın vücut sıcaklığı, solunum ve nabız hızı, galvanik deri tepkisi gibi yaşamsal değerlerin ve ortam nemi ve sıcaklığının elde edilmesidir. İkinci aşama, elde edilen bu verilerin kablosuz olarak ağ geçidi birimi üzerinden internet ortamına aktarılmasıdır. Son aşamada, iletilen verilerin eşzamanlı olarak konuyla ilgili uzman kişilere sunulmasını sağlayan web tabanlı görsel bir arayüz tasarımı gerçekleştirilmiştir.Gerçekleştirilen sistemde hafif, giyilebilir sensörler kullanılarak hastanın bazı yaşamsal verileri kablosuz bir iletim sistemi üzerinden aktarılarak doktor vs. gibi uzman kişiye görsel bir ara yüz halinde ve eşzamanlı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical development, execution areas, products and future predictions of wearable technology were investigated. In addition, structure of mobile patient monitoring systems was also investigated. Fallowing the searches about biomedical sensors, vital signals were measured. The signals on the risk assessment of persons like patients, athlete and elderly persons were transmitted via wifi network to the internet interface. In this embedded technology system was used Arduino platform based Atmel Atmega micro controller. Thus, a mobile patient monitoring system was designed by saving time and expenditure. The system was designed in three sections. The firs one is getting vital signals like body and room temperature, galvanic skin response, pulse rate and breathe rate from patients body by using medical sensors. The second one is transmitting this vital signal to the internet by using wireless gateway. The last section is designing a web based interface which provides to present the patients vital signals to the expert people continuously. In the designed system, by using light and wearable sensors the some vital signals of the persons were transmitted to the web interface via wifi network, and presented a medical expert by using visual interface simultaneously.