Simultaneous wireless information and power transfer forenergy efficient massive mimo
Enerji verimli massif mimo için simülsü kablosuz bilgi ve güç aktarım
  1. Tez No: 506776
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHZAIB MUNIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Telekomünikasyon sektöründeki tahmin sayısı, artış oranından ciddi şekilde etkilenmiştir,bağlı cihazlar ve mobil aboneler. Ayrıca, zorlu bir endişe Kablosuz iletişim sistemi de bu patlamanın sonucudur. Ek baz istasyonları dışarı rulo ve abone başına veri hızları sistemin enerji suşlarını kovalamaya yöneldi. Küresel mobil veri ve Gelecekte kablosuz iletişim için enerji tüketimi daha da kötüleşiyor. Geçtiğimiz yıllarda kablosuz Cihazlar, kullanıcılara multimedya hizmetleri sağlamak açısından büyük bir güç kazanmıştır. Massive MIMO Gerekli veri oranını sağlama açısından bir dizi yardım vaat ediyor Sistemi enerji verimli tasarımlarla birleştirin. Nesnelerin İnterneti fikri (IOT) gelecekte bağlı cihazların sık sık büyümesini başlatıyor. Enerjiyi enerjiye aktarmabu günlerde artan kapasiteye sahip batarya yükünü azaltmak için daha popüler hale geliyor. Medya hizmetleri, görüntü ve video işleme, akıllı aygıtların işlenmesini, pil ömrünü ve depolanmasını sınırlandırıyor. Bilgi taşımak için bir yüzyıldan fazla radyo frekansı sinyalleri kullanılmıştır çok uzun bir süre için kullanılmamış kaldı. Bu, dünyanın en önemli olaylarından biri haline geldi. Eşzamanlı kablosuz bilgi ve güç aktarımı (SWIPT) geleceğin enerji konularıyla ilgilenmek için gelecekteki bir paradigmadır. Alıcı tarafından toplanabilecek enerji miktarı, bu enerjiyi en nihayetinde kullanmak ve genel enerji verimliliğini artırmak için sensör ağlarına getirmek üzere tasarlanmıştır. SWIPT teknikleri, sensör ağları, giyilebilir cihazlar, IOT, 5G ve ötesindeki teknolojiler gibi geleceğin teknolojileri için oldukça talep görüyor. Bu çalışmada masif bir MIMO sistemi açtık ve SWIPT'ye dayanan hasat teknolojisi ile birleştirdik. Sistemde bir boşluk anahtarlama (SS) tabanlı masif MIMO SWIPT modeli önerilmiştir. Enerji performansını araştırmak. En üst düzeye çıkarmak için optimal ve düşük karmaşıklık algoritmaları geliştirdikmuazzam MIMO sisteminin genel EE'si ve kanalın mükemmel bilgisi varsayarak sistemi analiz etti,tüm senaryolar için durum bilgisi (CSI). Optimizasyon kısıtlamaları arasındaki dengeleme zorunluluğu optimum performansa ulaşmak için analiz edildi ve değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The forecast on the telecommunication industry has been severely affected with the increase in number of connected devices and mobile subscribers. Moreover, the challenging concern to the energy consumption of the wireless communication system is also the outcome of this boom. The roll out of additional base stations and data rates per subscriber has turned to chase the system's energy strains. The global mobile data and energy consumption is getting in concern for future wireless communication. Over the past decades, wireless devices have gained immense power in terms of providing multimedia services to the users. Massive MIMO is promising a numerous amount of assistance in terms of achieving the required data rate with more space to incorporate the system with energy efficient designs. The idea of Internet of things(IOT) is kickstarting the frequent growth of connected devices in future. Transferring energy to power these devices wirelessly is getting more popular these days to diminish the burden of battery with limited capacity. The media services, image and video processing are limiting the processing, battery life and storage of smart devices. For more than one century radio frequency signals have been used to carry information and the energy in it has remained unutilized for a very long time. This has turned to give birth to the concept of harvesting energy from the radio signals which can bring the green radio communication on the table. Simultaneous wireless information and power transfer (SWIPT) is becoming a future paradigm to deal with the energy issues of future technologies enabling the system to transfer both data and energy simultaneously. The amount of energy then can be harvested by the receiver designed purposefully to utilize this energy and bring it to power the sensor networks to increase the overall energy efficiency. SWIPT techniques are getting fairly in demand for future technologies like sensor networks, wearable devices, IOT, 5G and beyond technologies etc. In this work we have develop an inauguration of massive MIMO system and incorporated it with the harvesting technology based on SWIPT. A space switching(SS) based massive MIMO SWIPT model is proposed in the system to investigate the energy performance. We have developed optimal and low complexity algorithms to maximize the overall EE of the massive MIMO system and analyzed the system assuming the perfect knowledge of channel state information(CSI) for all the scenarios. The balancing tradeoff between the optimizing constraints will be analyzed and evaluated to attain the optimal performance.