Levels of organic contamination in blue crab and edible fish from The Aegean and Eastern Mediterranean Coasts
Ege ve Doğu Akdeniz Kıyılarındaki mavi yengeç ve yenebilir balık türlerinde pestisit seviyeleri
  1. Tez No: 427949
  2. Yazar: SERKAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL PAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Akdeniz ve Ege kıyılarındaki balık ve mavi yengeçlerin OCP ve PCB kontaminasyon düzeylerini gösteren ilk detaylı çalışmayı sunmaktadır. Biyota örneklerinin analizi sonucu maksimum ΣOCP (33.2 ng g-1 kuru ağırlık) konsantrasyonu, tarımsal aktivitelerin yoğun olduğu Antalya Beymelek Lagünü çevresindeki toplanan kefal örneklerinde bulunmuştur. Minimum ΣOCP (0.87 ng g-1 kuru ağırlık) konsantrasyonu Mersin Göksu Deltasından toplanan erkek mavi yengeç örneklerinde bulunmuştur. Dünyadaki farklı bölgelerle kıyaslanan biyota örneklerinin OCP ve PCB kontaminasyonu daha azdır. Deniz ürünleri örneklerindeki ΣPCB ve ΣDDT kontaminasyon miktarları, yaş ağırlık üzerinden sırasıyla 43-226 ng g-1 ve 0.6-20.2 ng g-1'dır. En yüksek ΣDDT derişimi kefalde bulunmasına rağmen, en düşük derişim Mersin'deki erkek mavi yengeç örneklerinde bulunmuştur. Aerobik koşullar nedeniyle, biyota örneklerindeki DDD/DDE oranı 1'den düşük çıkmıştır. En yüksek ΣPCB derişimi (226 ng g-1 kuru ağırlık) Dalyan'dan toplanan çipura örneklerinde bulunmuştur. Bu çalışmada, tüketilen deniz gıdalarının sağlık açısından riskleri OCP ve PCB'ler bakımından analiz edilmiştir. Türkiye'deki tahmini günlük balık tüketimi esas alınarak hesaplanan kirletici seviyeleri kabul edilebilir günlük alım miktarının çok altındadır. Bu sonuç, Türk balık tüketicileri için iyi bir bulgu sunmaktadır. Deniz ürünlerindeki ΣDDT ve ΣPCB derişimleri, Birleşmiş Milletler Gıda ve İlaç İdaresinin Maksimum Kalıntı Limitinin altında kalmaktadır. Kanser riskinin oluşmaması adına aylık dört porsiyon çipura ve kefal (ortalama balık büyüklüğü 0,227 kg) güvenle tüketilebilir. Aynı şekilde, ayda 8 porsiyon mavi yengeç de güvenle tüketilebilir. Çevre Koruma Ajansı PCB'ler için verilen bu iki limitten daha koruyucu olması bakımından kanser oluşmama riskine göre hesaplanan tüketim limitini kullanmayı tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis represents the first detailed study of the contamination levels of OCPs and PCBs in fish and crabs from the Aegean and Mediterranean coast of Turkey. Analysis of biota samples showed that the maximum concentration of ΣOCPs (33.2 ng g-1 dry weight (dw)) was found in gray mullet samples collected from Antalya due to dense agricultural activities in the surroundings of Beymelek Lagoon. The minimum consecentration of ΣOCPs (0.87 ng g-1 dw) was found in male blue crab samples collected from Göksu Delta in Mersin. The contamination levels of OCPs and PCBs in biota samples are low as compared to the different areas in the world. The contamination levels of ΣPCB and ΣDDT in sea food samples ranging from 43-226 and 0.6-20.2 ngg-1 dw respectively. Although the highest ΣDDTs concentration was found in gray mullet, lowest concentration was found in male blue crab samples in Mersin. DDD/DDE ratios in biota samples were lower than 1, due to aerobic conditions. The highest concentration of ΣPCBs (226 ng g-1 dw) was found in sea bream samples collected in Dalyan. The minimum concentration of ΣPCBs was found in sea bream samples in Antalya (43 ng g-1 dw). In this study, health risk assesments were analyzed about OCPs and PCBs due to consumed sea food. The estimated daily intake deriving from the estimated daily fish consumption in Turkey is very much below the Acceptable Daily Intake. This represents a good indication for Turkish fish consumers. Concentrations of ΣDDT and ΣPCB in sea food lower than the Maxiumum Residue Limit established by the U.S Food and Drug Administration. According to average PCBs levels in samples four fish meals (average fish meal size 0.227 kg) per month for sea bream and gray mullet based on the cancer health endpoint can safely be consumed. However eight crab meals per month can safely be consumed. Environmental Protection Agency recommends using the more conservative of the two limits, for PCBs, this is the consumption limit based on the cancer endpoint.