Nanopartiküllerin çevreye olan toksisiteleri
Environmental toxicity of nanoparticules
- Tez No: 427965
- Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevresel Yerbilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Boyutları 1 – 100 nm arasında olan nanopartiküller son yıllarda tekstil, kozmetik, ilaç ve endüstriyel atıksuların arıtımı gibi bir çok alanda çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nanopartiküllerin yaygın bir şekilde kullanılması ve üretimi sonucunda doğada önemli miktarda birikim meydana gelmekte ve ekosistemde toksisitelere neden olmaktadırlar. Nanopartiküllerin olası toksisitesi hakkında bilgi oldukça kısıtlıdır. Nanopartiküllerin canlılar üzerindeki toksik etkisini araştırmak için çok sık kullanılan nanopartiküllerden nano-çinko oksit, nano-silisyum dioksit, nano-seryum dioksit, nano-alüminyum oksit, nano-hafniyum ve nano-tantalyum oksit olmak üzere altı farklı nanopartikül ile çalışılmıştır. Nanopartiküllerin farklı trofik seviyelerindeki toksik etkisini araştırmak için dokuz farklı akut toksisite testi (bakteri – Escherichia coli (gram negatif bakteri) ; bakteri – Bacillus cereus (gram pozitif bakteri) ; bakteri – Vibrio fischeri (biyoluminesans bakteri) ; metan Archae Bakterisi ; maya – Candida albicans ; küf – Aspergillus niger ; alg – Chlorella sp. ; Crustacea – Daphnia magna ; lepistes - Poecillia reticula) yapılmıştır. Genel olarak olarak çalışılan nanopartiküller arasında toksisitesi en yüksek nanopartikül nano-çinko oksit ; toksisitesi en az olan nanopartikül nano-hafniyum oksittir. Akut toksisitesi çalışılan organizmalar arasında en hassas canlı alg – Chlorella sp. ; en dirençli canlı ise lepistes – Poecillia reticula'dır.
Özet (Çeviri)
In recent years, nanoparticles that have size of 1-100 nm is widely used for textile, pharmacy, cosmetic and treatment of industrial wastewater. Producing and using of nanoparticles widely, causes important accumulation in nature and toxicity on ecosystem. Knowledge of potential toxicity of nanoparticles is limited. In this study, six different nanoparticles nano-zinc oxide, nano-silicon dioxide, nano-cerium oxide, nano-aluminum oxide, nano-hafnium oxide, and nano-tantalum oxide which used commonly, were studied to investigate toxic impacts on organisms. We studied nine different acute toxicity test (bacteria – Escherichia coli (gram negative bacteria) ; bacteria – Bacillus cereus (gram positive bacteria) ; bacteria – Vibrio fischeri (bioluminescences bacteria) ; methane Archae Bacteria ; yeast – Candida albicans ; mold – Aspergillus niger ; algae – Chlorella sp. ; Crustacea – Daphnia magna ; lepistes - Poecillia reticula) for the effect of nanoparticles to different trophic levels. In general, the most toxic nanoparticle is nano-zinc oxide and the least toxic nanoparticle is nano-hafnium oxide. Among the used organisms in acute toxicity test; the most sensitive organism is algae- Chlorella sp ; the most resistant organism is fish- Poecillia reticula.