İş giysilerinde kullanılan kumaşların eriyik metalden koruma özelliklerinin araştırılması
Investigation of molten metal protection properties of workwear fabrics
  1. Tez No: 427964
  2. Yazar: TUĞÇEM BİTGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Üretim sektörü içinde önemli bir paya sahip olan döküm endüstrisi ülkelerin kalkınmasında rol oynayan ve birçok çalışanı istihdam eden büyük bir endüstridir. Dökümcülük mesleği; metalin eritilmesinden, kalıplara taşınmasına ve kalıplara dökülmesine kadar çalışanlar için çok fazla hayati risklerle doludur. Bu kadar fazla çalışanın güvenliği ve korunması büyük önem arz etmektedir ve döküm esnasında koruyucu giysi kullanılması gerekmektedir. Bunun için bu çalışma kapsamında, Türk Döküm Piyasası'nda koruyucu giysi kullanımını ve sektörün durumunu değerlendirmek amacıyla 32 soruluk bir anket hazırlanarak Türkiye'nin farklı illerinde 30 döküm firmasına uygulanmıştır. Bununla birlikte Türk döküm piyasasında en çok kullanılan koruyucu giysilik kumaşlar temin edilmiş, bu kumaşların performans ve fiziksel özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kumaşların metal eriyiğinden koruma seviyesinin tespit edilmesi amacıyla da TS EN ISO 9185 standardına göre Türkiye'de daha önce bulunmayan metal eriyiğinden koruma ölçüm cihazı yaptırılmış ve test örneklerinin sahip olduğu koruyuculuk seviyeleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak; firmalara uygulanan anket sonuçları, kumaşlar üzerinde gerçekleştirilen fiziksel testler ve performans testleri ve de metal eriyiğinden koruyuculuk ölçüm sonuçları birlikte değerlendirilerek kullanılabilecek en uygun kumaşın tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foundry industry has big slice that plays a crucial role at development of countries and provides employment for many people at whole manufacturing industry. Profession of casting is full of vital dangers from the beginning of process; melting metal and moving it to molds, until the end of process; pouring this molten metal to molds. Thus, it is very significant to protect workers providing them with the proper protective clothes they need. There are quite a few foundry workers and each one of them has to use protective clothes while working. Regarding this issue, a quastionnare including 32 questions was prepared and it was performed by 30 different companies in different cities of Turkey. Aim of this questionnare is to evaluate the general situation in foundry sector and about usage of protective clothes among industry workers around the country. Furthermore, fabrics of the most preferred protective clothes in foundry sector were obtained and tested. A study was maintained to measure the performance and physical characteristics of these fabrics. In order to measure how much these fabrics could protect againist molten metal, a machine was built according to TS EN ISO 9185. This of molten metal protection level measurement machine was the first in Turkey. As a consequence, all of questionnare results are applied to participant of foundry firms, performance and physical test results of fabrics with these fabrics molten metal protective level that evaluate together, purpose of the most suitable fabric was determined.