The production of silicon-based solar panel for application in energy charge workstations
Enerji şarj istasyonlarında uygulanması için silisyum esaslı güneş paneli üretimi
  1. Tez No: 427985
  2. Yazar: ÖZGÜN BORAY YURDAKOŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, silisyum bazlı güneş hücrelerinin üretimi hedeflenmiş ve çeşitli yöntemler araştırılarak belirlenmiş işlemler sonrasında güneş hücresi üretilmiştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan enerji talebi doğrultusunda yeni enerji kaynaklarına olan ihtiyaç hızla artmaktadır. Binlerce hatta milyonlarca yıllık canlıların fosillerinden elde edilen bu enerji yakın gelecekte tükenecektir. İşte bu sebepten araştırma konusu olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi seçilmiş olup, gelen güneş enerjisini elektriğe çeviren paneller ve bu panelleri oluşturan güneş hücrelerini üretmek hedeflenmiştir. Güneş hücresi üretiminde dünyada en yaygın olarak silisyum altlıklar kullanılmaktadır. Eldesi nispeten daha kolay olan bu malzeme, p tipi olarak seçildikten sonra p-n eklemi oluşturulması amacıyla 5A grubu elementi fosfor belirlenmiş ve yüksek sıcaklıkta difüzyonu gerçekleştirilmiştir. Çünkü ancak bu sayede güneş enerjisi malzeme içerisindeki boşta elektronları hareketlendirerek, ait olduğu seviyedeki orbitalleri doldurması sağlanır. P-N eklemler oluşturulduktan sonra bu elektronların daha çok sayıda yani daha verimli şekilde akmasına yönelik anti-reflective kaplama (ARC) uygulanmıştır. Ardından eşdeğer devre diyagramını tamamlamaları için bu altlığın her iki tarafında şeritler oluşturulmuştur. Altlığın arka tarafında topraklamadan dolayı herhangi bir metalik iletim yeterli olurken, üst taraf için iletkenlik katsayısı göz önüne alınarak Ag seçilmiştir. Ardından metalizasyon işlemleri yapılarak en yüksek gerilim değeri elde edilmiştir. Ek olarak bu işlemler arasında test etmek amacıyla XRD, SEM, Hall Etkisi ve Reflektometre kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to manufacture the solar cells and, it was manufactured by the following methods which determined processes as a result of the researches. As well as in the world, also in Turkey, considering the growing demand for the energy, the need for the new sources of energy has been rising progressively. The energy that is obtained from the fossils of thousands or even millions of years of living, will have been depleted within near future. Despite of the fact that fossil fuels have such a short span, they compensate a huge part of energy demand now exists on the world. Because of this reason, solar energy was selected among renewable energies as research topic and solar panels coming solar energy converts into electricity and making up this panels through solar cells were aimed to produce. In recent years, silicon wafers have been the most common tool to obtain solar cells. After selecting this material as p-type, phosphor was determined from 5A group in order to create p-n junction and it was diffused inside in the high temperature. Because in only this circumstance, solar energy mobilizes the idle electrons in the material and in this way it is provided to fill orbitals where they belong to. After forming p-n junction, anti-reflective coating (ARC) has been implemented to flow much larger number of electrons or more sufficient. Then, the strips were built up the both sides of this mat to complete the equivalent circuit diagram. Consequently, metallization processes ensured to obtain the highest level of voltage. For the up side Ag was chosen due to its good value of conductance. During these all processes some devices were used to test the material such as XRD, SEM, Hall Effect, and Reflectometer machines.