Mikrotremor verilerinden elde edilen H/V eğrilerinin güvenilirğinin ve zemin hakim titreşim periyodunun nitelenmesi: Bornova (İzmir) kent merkezi örneği
Reliability of the H/V curves obtained from microtremor data and characterization of dominant ground vibration period: A case from city center of Bornova (Izmir)
  1. Tez No: 428008
  2. Yazar: DENİZHAN BOLBOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yerel zemin tabakalarının dinamik davranış özelliklerinin belirlenmesinde mikrotremor yönteminin kullanılması günümüzde oldukça yaygındır. Deprem mühendisliği ve mühendislik sismolojisi çalışmalarını için oldukça önemlidir. Yöntem, uygulama açısından kolay yöntem olarak görünse de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Verilerin toplanma aşamasındaki titizlik, veri işlem aşamalarında da dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, Geopsy programıyla değerlendirilen mikrotremor verilerinden elde edilen H/V eğrileri ile çıktı dosyası, SESAME kriterlerinin kolaylıkla incelenebilmesi için hazırlanmış olan Excel tabanlı bir program ile değerlendirilmiştir. 154 noktada güvenilir zemin hakim frekansı elde edilirken, 134 noktada belirgin doruk koşulları sağlanmıştır. Çalışma kapsamında birinci dereceden deprem bölgesi olan İzmir'in, Bornova ilçesinde SESAME kriterleri göz önüne alınarak, 154 noktada mikrotremor ölçümü alınmıştır. Bornova grabeninin yoğun yapılaşma altında olması ve zeminin deprem anında vereceği tepkiyi çözümlemek için Bornova İlçesinde yerleşimin yoğun olduğu dört mahalle olan Kazım Dirik, Erzene, Ergene ve kentsel dönüşümde önceliği olan Çamdibi seçilmiştir. Ölçümlerin örnekleme aralığı 200 metre olup, her noktada 40 dakika ölçüm alınmıştır. Zemin hakim titreşim periyotları incelenen alanın tümü için hesaplanmıştır. Ayrıca H/V oranı, bölgedeki ana kaya derinliği, yerel katmanların kayma dalgası hızları gibi dinamik zemin parametreleri, hem ayrı ayrı hem de bütünleşik olarak haritalandırılmış aynı zamanda yorumlanmıştır ve bu parametrelerin değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mikrotremor are quite common in order to determine the dynamic behavior characteristics of the local ground layer. In particular, it is becoming one of the indispensables of earthquake engineering and engineering seismology studies. There are some important issues that need to be considered during the measurements such as cultural noise level, recording time and terrain conditions. It is possible to obtain reliable results from this method, if both data collection and processing stages were carried out adequately. In this study, output file of the H/V curve obtained from the evaluation of the microtremor data using Geopsy software was evaluated by an Excel-based program to examine the criteria determined in the context of the SESAME Project. While the reliable ground dominant frequency is obtained on 154 points, the prominent peak conditions are provided on 134 points. In the study, microtremor measurements were carried out at 154 points by taking SESAME criteria into account in Bornova/Izmir region which exists within the first degree earthquake hazardous risk area. Bornova graben has been constructed heavily and to analyze the response of the floor of the earthquake in İzmir Bornova district, the four busiest settlements Kazim Dirik, Erzene, Ergene and Çamdibi districts located in priority in urban regeneration were selected. Sampling interval was taken as 200 meters and duration was 40 min at each point. The ground dominant oscillation periods were calculated for all of the investigated area. Also H / V ratio, bedrock depth in the region, dynamic soil parameters such as shear wave velocity parameters were all individually mapped, as well as an integrated interpretation was made. And examined variations in these parameters were evaluated.