Life cycle assessment of treatment options for an industrial wastewater
Endüstriyel atıksuların arıtma seçeneklerinin yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 428017
  2. Yazar: HATİYE FINDIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Atık yönetim amacıyla yapılan ve işletilen tesislerde çevre kirliliğine karşı önlem almak amacıyla bir takım işlemler gerçekleştirilirken, kimyasal madde tüketimi, aşırı enerji tüketimi, sera gazları salınımı, ötrofikasyona neden olma gibi doğal çevrenin yapısını bozacak özelliklerin bulunması tezatlık yaratmaktadır. Bu nedenle herhangi bir atık yönetimi ile ilgili tesisin en verimli ve doğaya en az zarar verecek tasarımının yapılması ve işletilmesi, bu tesislerin kurulma amacına doğru hizmet etmesi bakımından çok önemli bir husustur. Yaşam döngüsü analizi (YDA), en iyi atıksu yönetim stratejisini belirlemek için bir karar destek aracı olarak kullanılmaktadır. Bu proje çalışması kapsamında, deri endüstrisi atıksularının arıtılmasında uygulanabilecek olan yöntemler için farklı senaryolar oluşturulmuş ve bu senaryolarda çevreye olan etkiler yaşam döngüsü analizi çalışmaları gerçekleştirilerek karşılaştırılmıştır. Senaryolar oluşturulurken özellikle krom giderimi ve geri kazanımı yöntemleri dikkate alınmıştır. Yaşam döngüsü analizleri GaBi 6.0 LCA yazılım program ile gerçekleştirilmiştir. Programın çalıştırılması için gerekli veri, proje çalışması kapsamında yürütülen laboratuar denemeleri, literatür bilgileri ve GaBi 6.0 yazılım program içerisinde yer alan Eco-invent veri tabanı ile elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, üretilen senaryolarda krom hattı ve sülfür hattının birleşik olarak arıtma tesisine gelmesi ve üretimde oluşan tüm atıksuyun birlikte arıtılması durumunda uygulanabilecek arıtma ünitelerinin kullanıldığı Senaryo-1, tüm senaryolar içerisinde çevreye en fazla zarar verecek uygulama olarak belirlenmiştir. Senaryo-1 haricindeki tüm uygulamalarda krom ve sülfür hattı ayrılmıştır. Buna göre, deri endüstrisinde krom ve sülfür hattının ayrılarak, sonraki kademelerde arıtma tesisinin yükünü azaltmak çevresel etkileri oldukça azaltan bir uygulamadır. Krom geri kazanımı uygulanan senaryolarda (Senaryo 3 ve 4), olumsuz çevresel etkiler en aza inmiştir.
Özet (Çeviri)
The waste management systems help us to protect the environment, but in contrast to their main commissioned purpose, they can damage the environment through energy consumption, greenhouse gas emission, the utilization of chemicals, and some toxic material outcomes. Therefore, it is very important to design and operate to any waste management systems as to minimize their negative effects to the environment. Life cycle assessment (LCA) is used as a decision support tool to determine the most appropriate wastewater management strategy. In the scope of this project, different scenarios were generated for leather industry wastewater treatment and the environmental effects of these scenarios were compared using life cycle assessment tool. Scenarios were developed considering especially chromium removal and recovery alternatives. Life cycle assessment studies were carried out by using GaBi 6.0 LCA software. The required data for the operating of the software was obtained from the laboratory experiments, literature, and Eco-invent database which are integrated into the GaBi 6.0 software. Depending on the studies' results, Scenario-1, in which combined chromium and sulphur flows are treated in the wastewater treatment plant, was determined as the most harmful alternative for the environment. The chromium and sulphur flows were separated in the rest of the scenarios. So, it can be said that, to decrease the wastewater treatment plant loads by the separation of the chromium and sulphur flows in the leather industry, is the environmentally friendly application. In addition, chromium recovery applications reduce the negative environmental effects (Scenario 3 and 4).