Evaluation of the relation between transistor drive circuit parameters and reliability of a power converter
Anahtarlamalı bir güç elektroniği devresinin güvenirliliği ile transistör sürme devresi parametreleri arasındaki bağlantının değerlendirilmesi
- Tez No: 428016
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde tasarlanan birçok cihazda güç elektroniği devreleri kullanılmaktadır. Bu devrelerin kullanım amacı, bir kaynaktan alınan elektrik enerjisinin kontrollü bir şekilde yüke aktarılmasını sağlamaktır. Güç elektroniği devresi temel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar güç devresi ve kontrol devresi olarak adlandırılabilir. Güç devresinde, çalışacak sisteme göre seçilen MOSFETler bulunmaktadır. Kontrol devresinde ise güç devresindeki MOSFETlerin kontrollü bir şekilde sürülmesini sağlayacak, bir yapı bulunmaktadır. Güç devresinin çalışması kontrol devresine bağlıdır. Bu sebeple, güç elektroniği sistemlerindeki MOSFET sürücü devreleri, kullanılan MOSFETlere ve çalışacak sisteme göre tasarlanmaktadır. Özellikle yüksek frekans ve voltajlarda çalışan MOSFETlerde kaynak genliklerinin birkaç katı kadar voltaj ve akım yükselmeleri gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra kapı-kaynak bacaklarına uygulanan sürme işaretinde salınımlar gözlemlenmektedir. Bu yükselmeler ve salınımlar MOSFETlerin ya da devredeki diğer bileşenlerin zarar görmelerine sebep olmaktadır. Piyasada 200 kHz anahtarlama frekansına kadar kullanılabilecek güvenilir MOSFET sürücü devreleri mevcuttur. Bu tezde ise 400 kHz ve üzeri frekanslarda çalışabilecek MOSFET sürücü devresi tasarlanmıştır. Bu devre tasarlanırken öncelikle CST Studio isimli benzetim yazılımı kullanılarak benzetimleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tasarımı yapılan baskılı devre plaketinin laboratuvar ortamında testleri yapılmıştır. MOSFET sürme devresinin tamamlanmasının ardından, yapılmış benzetim ile test sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonrasında geliştirilen devre, tasarlanan güç elektroniği sisteminde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the power electronic circuits are used in almost every device. The intended purpose of using these circuits is to transfer the electrical energy drawn from a source to the load in a controlled way. Basically a power electronic circuit consists of two parts. These parts can be named as the power circuit and the control circuit. In the power circuit, MOSFETs are chosen in compliance with the system to operate. In the control circuit, there is a structure to drive the MOSFETs in a controlled way. Operation of the whole system depends on the control circuit. The MOSFET driver circuits are designed according to the MOSFETs used in the power electronic circuit and the system to operate. MOSFETs, particularly operating at high frequencies and voltages, more than a couple of times voltage and current peaks are observed compared to the amplitudes of the supply. In addition, oscillations are observed in the driving signal applied to gate-source pins. These peaks and oscillations cause the MOSFETs and other components of the circuit to get harmed. To prevent these damages, various solutions are carried out taking into account the operating frequency of the system. In the market, there are reliable driver circuits which can be operating up to 200 kHz switching frequency. In this thesis, the MOSFET driver circuit can be operated at 400 kHz and over has been designed. First of all, while designing this circuit, the simulations have been done by using a simulation software named CST Studio. Under the light of the obtained results. After soldering components onto manufactured PCB is tested in the laboratory. On completing the MOSFET driver circuit, the simulations and tests results have been compared. It is also tested in actual system thats designed for.