Elektrik resistivite tomografi ve çok kanallı yüzey dalgası yöntemleriyle heyelan problemlerinin belirlenmesi
Determination of landslide problem using electrical resistivity tomography and multi channel analysis of surface waves
  1. Tez No: 428019
  2. Yazar: BUKET ORTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Heyelan önemli jeolojik sorunlardan biridir ve afet olarak insanlığı etkilemektedir. Kentleşmeye bağlı olarak dünyada her geçen gün heyelan sahaları artmaktadır. Jeofizik araştırmalar heyelan incelemelerinde büyük öneme sahiptir. Özellikle resistivite yöntemi uzun yıllardan beri heyelan araştırmalarında kullanılmaktadır. Heyelan geometrisi ve karakteristiğinin belirlenmesinde elektrik resistivite tomografi (ERT) yöntemi etkili sonuçlar üretmektedir. Ancak heyelan araştırmalarında çok kanallı yüzey dalgası (MASW) uygulaması sık görülmemektedir. Bu tez kapsamında İstanbul'un önemli heyelan sahalarından biri olan Avcılar'da ERT ve MASW tomografileri yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında heyelan sahasının heyelan geometrisi ortaya çıkarılmış ve heyelanın karakteristiği belirlenmeye çalışılmıştır. Özellikle MASW tomografi yöntemi heyelan geometrisini ve buradaki jeolojik birimlerin Vs dalga hızlarını saptama anlamında önemli sonuçlar üretmiştir. Ayrıca Vs hız değerlerinden yapılan jeoteknik analizlerle heyelanlı alanın zemin özellikleri ortaya çıkarılabilmiştir. Yapılan zemin analizleri heyelan bölgesi ve çevresinin yerleşime uygun alan olmadığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yapılan sondaj çalışmalarının sonuçları jeofizik verilerin yeraltını tanımlamadaki başarısını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Landslide is one of the most important problems in geology, and it is affected to humanity as a hazard. The landslide sites in the Earth are increased according to urbanization day by day. Geophysical surveys have great majority in landslide investigations. Particularly, the resistivity methods have been used in landslide since many years. Electrical resistivity tomography (ERT) method is produced effective results to determine the geometry and the characteristics of landslides. However, the multi channel analysis of surface waves (MASW) technique is rarely used in the landslide investigations. In the scope of this thesis, ERT and MASW techniques were applied in Avcılar region, which is one important landslide sites in İstanbul. According to these surveys, the geometry and the characteristic of the landslides was defined in the slided areas. In particular, the MASW technique was produced important results to determine the geometry of landslide and the geological units in means of Vs velocity. In addition, the soil properties of slided areas are determined used by geotechnical analyses carried out using Vs velocities. The soil analyses pointed out that the slided area and its surroundings are not suitable for the settlements. In addition, the results of drilling studies showed that geophysical data are mostly successful in the determination of subsurface and landslide character.