Ödemiş kuzey bölgesinin imar ve bölge planlama alanı incelenmesi: Dereuzunyer ve Derebebekler mahalleleri örneği
Ödemiş review of the zoning and regional planning area of the north region
- Tez No: 805712
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İzmir İli, Ödemiş İlçesinin kuzeyinde yer alan Dereuzunyer ve Derebebekler Mahallelerinin, zemin sondaj, sismik kırılma, çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW–Multichannel Analysis of Surface Waves), elektrik özdirenç tomografi (ERT) ve mikrotremor yöntemlerinin uygulanması ve bu yöntemlerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler ışığında jeoloji ve jeofizik mühendisliği disiplinleri ile birlikte değerlendirilerek günümüz şart ve koşulları ile güncel yönetmeliklerde göz önünde bulundurulduğunda uygulamalı jeofizik yöntemler, genel jeofizik, genel jeoloji ve saha jeolojisi dallarından edinilen teorik ve uygulamalı bilgiler ışığında yerleşime uygunluk alanın belirlenmesi, deprem, heyelan vs. gibi doğal afetlere karşı daha emniyetli ve güvenilir yapılaşma alanlarının tespiti, her türlü altyapı projelerinin ekonomik olarak gerçekleştirilebilmesi ve yaşam kalitesi yüksek yaşanılabilir mekânların oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dereuzunyer and Derebebek Neighborhoods located in the north of Ödemiş District of Izmir Province; ground drilling, seismic refraction, multi-channel surface wave analysis (MASW – Multi-Channel Analysis of Surface Waves), electrical resistivity tomography (ERT) application.) and microtremor methods and their application. In the light of the data obtained, it is evaluated together with the geology and geophysical engineering disciplines, and today's conditions and conditions and current regulations, applied geophysical methods, general geophysics, general geology and field geology branches, theoretical and applied knowledge, settlement, earthquake, landslide etc. It is aimed to determine safer and more reliable housing areas against natural disasters such as natural disasters, to realize all kinds of infrastructure projects economically and to create quality habitable spaces.