Balıkesir bölgesi oksitli bakır-molibden cevherinin flotasyon ile zenginleştirilmesi
Benefication of oxidized copper-molybden ore by flotation from Balıkesir region
  1. Tez No: 428023
  2. Yazar: GÖKHAN ERÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İLKNUR CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, bakır ve molibden üretim teknolojisinin ve endüstrisinin ilerlemesi ve buna bağlı olarak kullanım alanlarının geçmişten günümüze ne şekilde geliştiği, ekonomik olarak hangi evrelerden geçtiği, jeolojik oluşumlarının çeşitliliği, üretim yöntemleri ve flotasyon teknolojisinin oksitli bakır ve molibden cevheri üzerinde kullanılması akabinde günümüzde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar gözler önüne serilmiştir. Bakır ve molibden metalleri günümüzde, çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Yapısal özellikleri sebebiyle hem ekonomik hem de stratejik olarak, ilişkili sektörlerin vazgeçilmez hammaddesi haline gelmiştir. Çağın artan ihtiyaçlarını karşılamak için bakır ve molibden üretimi her geçen gün hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak bakır ve molibdenin üretilmesi, geliştirilmesi için akademik çalışmalar, sektörde çok büyük yatırımlar ve paralel olarak günümüzde bakır ve molibden üretimi için birçok üretim tesisi kurulmuştur. Bu çalışmada, Balıkesir 'de bir flotasyon tesisinde, oksitli bakır-molibden damar tipinden alınmış cevherin oksit flotasyonu ile veriminin yükseltilmesi buna bağlı olarak da bakır ve molibden cevherinin bulk konsantre olarak kazanılması amaçlanmıştır. Benzer çalışmalar Türkiye 'de çok az sayıda yapılmış olup, bu çalışmaların büyük çoğunluğu yurt dışında yapılmıştır. Yapılacak olan çalışmanın literatüre büyük katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study be mentioned, copper-molybdenium manufacturing technology and areas of usage, economical development, geological formation, production method. All the studies are presented after the usage of flotation technology among oxidized copper and molyndenum. Nowadays, copper and molybdenum metals have wide application areas. Due to the structural features of both economic and strategic, as it has become the indispensable raw material related sectors. According to this, there are many projects being improved for produce copper and molybdenium. Correspondingly, for production and development of the copper and molybdenum ores; academic researchs and lots of process plants are built. In this study; in a flotation plant in Balıkesir region, rasing efficiency with oxide flotation of the taken from the vein type copper molybdenum oxide and consequently gaining molybdenum ore as bulk concentrated are aimed. Similar studies were conducted in a small number in Turkey, the majority of these studies were made on abroad. The study that will be conducted is expect to make a major contribute to the literature.