Cost down study on refrigerator components by maintaining the system performanca
Mevcut Performans Korunarak Buzdolabı Bileşenlerinde Maliyetin Düşürülmesi Çlışması
  1. Tez No: 428022
  2. Yazar: HASİBE SEDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı gıdaların kalitesinden ödün vermeden daha uzun süre saklanması için önemli olan buzdolabı iç tasarım parametrelerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin optimum değerlerinin incelenmesidir. Bunun için tek kapılı, statik tip bir buzdolabı Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ve Isı Transferi (HADIT) yöntemi kullanılarak 3 boyutlu olarak gerçeğe yakın bir şekilde modellenmiştir. Sayısal çalışma sonuçları deneysel çalışma sonçlarıyla kıyaslanarak doğrulanmıştır ve iç hacmin sıcaklık dağılımları ve hız dağılımları sonuçlarına bakılarak iç tasarım parametrelerine karar verilmiştir. Sayısal sonuçlar göstermektedir ki fan açısı, fan konumu ve arka duvar geometridi sıcaklık dağılımı ve hız dapılımında önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine inner design parameters of the domestic refrigerators that are important to store for long time without deterioration of the quality of food product and investigate the optimum values of these parameters. Thus, the interior air volume of a single door static type refrigerator was modeled as 3D real-like using the Computational Fluid Dynamics and Heat Transfer (CFDHT) method and analyses were made. The numerical results were validated by comparing with the experimental results and then inner design parameters were determined by using the numerical temperature distribution and flow fields of internal volume results. The calculated computational results show that the blowing angle of fan, fan position and the back wall geometry play an important role in temperature distributions and flow fields.