Erzincan yüzey araştırmaları ışığında Otlukbeli keramiklerinin değerlendirilmesi
Examination of Otlukbeli pottery in the light of Erzincan surface studies
  1. Tez No: 428128
  2. Yazar: ÖZLEM ALBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Anadolu, jeopolitik konumu itibariyle dünya tarihi için de çok önemli bir noktadadır. Coğrafi özellikleri, iklimi ve zengin yeraltı-yerüstü kaynakları nedeniyle tarih boyunca yerleşmelere sahne olmuş ve istilalara maruz kalmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi, doğunun giriş kapısı olarak nitelendirilebilir. Zengin maden ve su kaynaklarına sahip olan bölge, birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Eskiçağ' da Hayaşa, Daiaeni ve Urartu Devletleri bu bölgede hâkim olan siyasi güçlerdir.Araştırma bölgemizi oluşturan Otlukbeli ilçesinin uygun iklim ve coğrafi özellikleri nedeniyle, Eskiçağ'da yerleşme görmüş olduğu düşünülmektedir. Yapılan kazı ve yüzey araştırmalarının sonucunda, Doğu Anadolu Yüzey Araştırmaları Projesi kapsamında yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen yerleşim yerleri ve keramik verilerinin değerlendirilmesiyle Otlukbeli'nin Eskiçağ Tarihi aydınlatılmaya çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
Considering its location, Anatolia has great importance for the world history. Because of its geographical features, climate, and substantial underground and overground sources, Anatolia has been exposed to invasions, and it has been a place of Settlement throughout the history. The Eastern Anatolia Region can be described as the front door to the east. The region which has rich mines and water springs has been home to many states. In prehistoric period, Hayaşa, Daiaeni, and Urartu States were the supreme powers over the region. Otlukbeli county making up our research area is thought to have been settled in prehistoric time due to it's suitable climatic and geopraphical features. As a result of the excavations and surface research done, with the evaluation of settlements and ceramics data determined by the surface research made within the scope of the Eastern Anatolia Surface Exploration Project, the ancient history of Otlukbeli will be to be enlightened.