Toprakkale ilçe merkezinin (Osmaniye) coğrafi etüdü
Toprakkale town center (Osmaniye) geographical survey
  1. Tez No: 428129
  2. Yazar: ŞULE DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırma sahası olan Toprakkale İlçe Merkezi, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümünde yer alan ve Türkiye Cumhuriyetinin 80. ili olan Osmaniye İli'nin yönetim sınırları içerisinde ve il merkezinin batısında yer alır. Adını Araştırma sahasının güneyindeki 75 m. yükseklikteki tepe üzerine inşa edilen kaleden alır. Tıpkı adını aldığı kale gibi ilçe merkezinin kendisi de, yolların kavşağında bir yerleşim yeridir. Araştırma sahası, Adana-Osmaniye-Gaziantep Otoyolu (E-90), Osmaniye-Adana-Gaziantep D- 400 karayolu ve Hatay-Toprakkale D-817 karayolunun çevrelediği, ayrıca HaydarpaşaBağdat demiryolunun geçtiği bir kavşak noktası konumundadır. Türkiye'yi Akdeniz Bölgesi'nden Arap ülkelerine bağlayan demiryolu Toprakkale İlçe Merkezi'nden geçer. Toprakkale İlçe idari sınırı 11.827 ha. ,belediye mücavir alan sınırı 3.121 ha. belediye imar sınırı 545 ha.'dır. Toprakkale ilçesine bağlı beş köy yerleşmesi, bir belde bulunur. İlçe merkezi; Fatih Sultan Mehmet, Cumhuriyet, Karataş, Kumarlı, Dağıstan, Göçmenler, Kışla, Tepe, Çamlık Evler mahallelerinden oluşan 9 adet mahallesi vardır. Toprakkale İlçe Merkezi ilk olarak Almanların 1900'lü yıllarda yaptığı demiryolu ve paralelinde uzanan Adana – Osmaniye eski yolu olan, şimdiki Osmaniye – Toprakkale yolu üzerinde bir petrol istasyonu ve çalışanlarının yaşadığı birkaç ev ve eklentisi şeklinde gelişmeye başlamıştır. Öncesinde bir yol boyu yerleşmesi iken daha sonra uygulanan iskân politikasıyla ve çeşitli standartlarda yolların çevrelemesiyle son şeklini almıştır. Toprakkale İlçe Merkezi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 2015 toplam nüfusu 11.889 kişi olup bunun 5.696 kişisi kadın, 6.193 kişisi erkek nüfustan oluşur. Kurtuluş savaşı yıllarında sahaya yerleştirilen Yörüklerden yöredeki adıyla Saçıkaralar ağırlıklı olarak Fatih, Cumhuriyet ve Karataş mahallelerinde ikamet eder, 1950'li yıllarda sahaya Bulgaristan'dan gelen göçmenlere toprak tahsis edilerek göçmenler mahallesi ve çevresine yerleştirilmişlerdir. Sahaya daha sonra Kahramanmaraş dolaylarından gelen Yörükler ise Kumarlı mahallesini oluşturmuşlardır. Kışla mahallesi Toprakkale'nin ilk oluşumunun geliştiği en eski mahallesidir. Adını Kurtuluş savaşı yıllarında Karabahadır eteklerinde yer alan askeri kışladan almıştır. Dağıstan Mahallesi 1970'li yılarda Dağıstan'dan gelen Türkmenler mahalleye geldikleri yerin adını vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The research area is Toprakkale Town Center, located in the Department of Mediterranean zone of the island and the Republic of Turkey in 80 provinces of Osmaniye and management of borders in the west of the city. The research area of 70 m south of the name. The castle is built on a hill at a height of masonry. Research field, Adana and Osmaniye-Gaziantep Motorway (E90), Istanbul-Adana-Gaziantep D- 400 highway and Hatay-Toprakkale D-817 highway that circles, also in the position of a crossroads through which the railway Haydarpasa Baghdad. Turkey to the Arab countries in the Mediterranean region through the railway connecting Toprakkale district. Toprakkale district administrative border of 11,827 ha, 3,121 ha of municipal zoning municipalities contiguous area of 545 ha limit. Five village settlement due to Toprakkale district, located in a waist. Town center; Fatih Sultan Mehmet Quarter, Republican district, Karatas district, Kumarli District, Dagestan District, Migrant Quarter, Kışla District, Peak District, Pine Grove house has a total of 9 quarters, including the quarter. Toprakkale town center, the first in Germany 1900 's of the year in his railway and the islands extending in parallel - Osmaniye, which is the old way, now Osmaniye - Toprakkale road began to develop in the form of a few houses and additions inhabited by a petrol station and working on. While settlement of a long road ahead in the implementation of housing policies and various standards then took the final shape of the containment means. The total population in 2015 according to the town center Toprakkale address based population registration system is 11 889 people that 5696 were women, the male population is made up of 6193 people. War years in the field placed nomads from Fatih mainly are saçıkara the name of the locality, the residence of the Republic and the Karatas district, by allocating land to migrants from the field in Bulgaria in the 1950s, immigrant neighborhoods, and were placed around. The nomads from the area around Kahramanmaras then, they have been the Kumarli neighborhood. Kışla neighborhood is the oldest neighborhood Toprakkale the arrival of the first generation. Karabah is located on the outskirts of the war years took its name from the military barracks. Dagestan Quarter 1970 'in the name they gave to their place of origin to the neighborhood Turkmen from Dagestan.