Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivinde bulunan Mihrişah Sultana ait dört adet vakfiyenin hat, tezhip ve cilt sanatı bakımından incelenmesi
Foundations of the General Directorate of Archives Mihrişah Sultana four of calligraphy, illumination and binding
  1. Tez No: 428181
  2. Yazar: NESLİHAN YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivinde Bulunan Mihrişah Valide Sultan'a Ait Vakfiyeler tezyinat yönünden incelenmektedir. Seçilen eserler kitap sanatları açısından bulundukları dönemlerine göre önem arz etmektedir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, Türk-İslam Medeniyetinde vakıf müessesesinin önemi ve vakıf kurumunun işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konuyla doğrudan ilişkili olarak hat, tezhip ve cilt sanatlarının tarihçeleri ve tezhip sanatının kullanım alanları hakkında bilgi yer almaktadır. Üçüncü bölümde Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Kayıtları Arşivi ve işleyişi hakkında bilgi yer almaktadır. Dördüncü bölüm eserlerin tahlilinin yer aldığı katalog kısmıdır. İncelenen eserler envanterleriyle birlikte dönem özellikleri, kâğıt, yazı, dil özellikleri, motif, desen ve cilt özellikleri bakımından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, found in the archives of the General Directorate of Foundations Own Mihrişah Valide Sultan Vakfiye are examined in terms of ornamentation . The selected works of art in terms of books according to their period is important . In the first part of the thesis consists of four parts , the importance of the Turkish-Islamic Civilization charities and foundations are given information about the functioning of the institution . In the second section as directly related to calligraphy, illumination and the use of skin art history of the area and learn about the art of illumination is located . In the third part of the General Directorate of Foundations, Foundation Archives and Records information about the operation is located. The catalog of the works of the fourth chapter is part of the analysis . Inventory of the works examined with period features , paper , writing, language features, motifs , patterns and skin are discussed in terms of features .