Zeki Velidi Togan'ın ilmi hayatı, din ve tarih görüşü
Zeki Velidi Togan's intellectual life, his view of religion and history
  1. Tez No: 428183
  2. Yazar: SÜHA DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Türk tarihi, Türk milli kültürü, Türk dili ve Türk sanatı gibi konularda eserler veren büyük Türk ilim adamı ve tarihçisi Zeki Velidi Togan'ın, ilim hayatı, din ve tarih görüşlerinin araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın başlangıcında hayatına dair önemli başlıklar verilmiş, ilk ve orta tahsili kısaca özetlenmiştir. Bu bilgilerin ardından Zeki Velidi'yi dünya çapında bir tarihçi yapacak olan ilim hayatı birkaç kısımda değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde ise bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmamış olduğu din görüşüne değinilerek, onu ilim camiasında ön plana çıkaran tarih görüşü farklı başlıklarla tespit edilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.Zeki Velidi Togan'ın yaşamış olduğu dönem incelendiği zaman görülmektedir ki o büyük bir ilim adamı ve tarihçidir. Bununla beraber mensubu bulunduğu Türk milletinin tüm değerlerini korumayı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş, çalışmaları ve mücadelesi ile bunu sonraki nesillere aktarmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was mode to research os the wisdom life and the opinions religion and history of famous Turkish theologist and historian Zeki Velidi Togan who had achivements about Turkish historyi Turkish national culture, Turkish history, Turkish language and Turkish art. At the beggining of this study some important tittles werw given and his primary and secondary educations were summerized. After these informations his wisdom life was evaluated in some parts that would make him a worldwide historian. At the second and third part of the study his religion life, that hadn't been resarched before, was mentioned. And his historical thoughts werw found out and this study was finilazed.When the time that the lived was searched it is seen that he was a famous historian and a theologist. And he also tried to teach the Turkish values to the new generations.